Quantcast
Channel: Szexuális averzió, szexuális fóbia – Párterápia és Szexuálterápia
Viewing all 17 articles
Browse latest View live

Szexuális averzió

$
0
0
Szexuális averzió ( korábbi nevén szexuális fóbia)
A szexuális averzió leírása:
A szexuális mûködészavarok közé tartozó szexuális averzió esetén, a szexuális érintkezés lehetõsége okoz olyan mértékû félelmet vagy szorongást, hogy az egyén elkerüli a szexuális kapcsolatot. A nemi vágy csökkenésének súlyos formája a szexuális averzió. Ebben az esetben a nemi vágy az ellentettjébe fordul. A szexuális fantáziák is hiányoznak a beteg életébõl. Ha mégis sor kerül az egyén életében az aktusra, azt élvezi, bár az orgazmusig sokszor képtelen eljutni.
A szexuális averzió típusai:
- Elsõdleges averzió: kialakulhat szexuális trauma, vagy túlzott konzervatív nevelés eredményeként, de kiválthatja az elsõ szexuális élmény is, amit kellemetlennek, fájónak él meg a nõ
- Másodlagos averzió: egy normálisan megélt szexuális életszakasz után következik be valamilyen trauma, fájdalom vagy kapcsolati problémákból adódóan az elkerülõ viselkedés
- Idõszakos averzió: akkor beszélünk errõl a típusról, ha csak egy bizonyos partnerrel szemben lép fel az averzió
- Állandósult averzió: a probléma tartóssá válásakor beszélünk errõl a típusról
A szexuális averzió gyakorisága:
Leginkább a nõk érintettek ebben a betegségben, a férfiaknál alacsonyabb arányban fordul elõ. Ez nagyrészt a neveltetésnek köszönhetõ, hiszen a nõket sok esetben szigorúbban nevelték. Kutatások alapján a nõk 20-35 százaléka szenved ettõl a betegségtõl, míg a férfiaknál ez a szám csak 1-15 százalékra esik. Inkább az idõsebb korosztályra tehetõ, mint a fiatalokra. Viszont a férfiak adatai évrõl-évre nõnek.
A szexuális averzió lehetséges okai:
A szexuális averziónak sokféle oka lehet. A legtöbb esetben lelki gondok állhatnak a háttérben. Okot szolgáltathatnak a stresszes helyzetek, félelem a kudarctól, attól, hogy nem képes teljesíteni az illetõ, de a terhességtõl való rettegés is megölheti a vágyat. A munkahelyi problémákat is ide lehet sorolni, vagy az egyéb párkapcsolati gondokat. A szexuális averzió kialakulhat gyerekkori trauma következtében is, aminek hatására elhidegülhet az ember a szexuális együttlétektõl. Súlyos problémát okozhat, ha az illetõ szexuálisan tapasztalatlan, és ez frusztrálja is õt. Sok párral az is megesik, hogy mások a felek igényei, s ezek találkozásakor van, hogy elvész a vágy. Gyakran elõfordul, hogy az elsõ gyermek születése is kiválthatja a vágy csökkenését.
Közrejátszhatnak még a kulturális tényezõk, ilyen például az erõs vallásosság vagy a rossz neveltetés.
Biológiai tényezõk is kiválthatnak szexuális averziót. Ebben az esetben meg kell említeni a hormonok szerepét, hiszen magát a szexuális vágyat okozzák. A túl sok és a túl alacsony hormonszint is problémához vezethet. A nõknél a klimax is közrejátszhat a kialakulásban. Akár még a fogamzásgátló is lehet a szexuális averzió oka, hiszen nõi hormont tartalmaz.
A gyógyszerek, az alkohol, vagy a kábítószer is csökkenthetik a vágyat.
Segítségnyújtás:
Mivel számos oka lehet a betegségnek, emiatt több eljárás is alkalmas lehet a gyógyításra, a gyógykezeléstõl kezdve a tanácsadásig és az intenzív pszichoterápiáig. Leginkább a magatartás direkt befolyásolását célzó magatartásterápiák váltak be eddig. Párkapcsolati problémák esetén a kezelés kiegészíthetõ csoport- vagy párterápiával. A szorongásos tünetek sok esetben kezelhetõek gyógyszerekkel.

A szexuális zavarok rendszerezése

$
0
0

A szexuális funkciózavarok a szexszel kapcsolatos klinikai szindrómák széles spektrumának csupán egy kis szeletét jelentik.

A szexuális egészségi problémák (klinikai szindrómák) áttekintése

(Dr. Szilágyi Vilmos áttekintésének nyomán)

A szexuális funkciózavarokon kívül egész sor más zavar is profitálhat a terápiából. Ezek közül néhány könnyen kezelhető gyógyszerekkel, vagy rövid gyógyászati intervencióval, mások viszont súlyosak lehetnek és egész sor orvosi kezelést, vagy intenzív pszichoterápiát igényelhetnek, hosszabb időn keresztül. Egyes zavarok nemcsak az adott egyén számára lehetnek problematikusak, hanem mások számára is károsak lehetnek. Nem minden terapeuta, vagy orvos képesített minden ilyen zavar kezelésére. Sőt, bizonyos szindrómák több szakember figyelmét igénylik, s egyes esetekben a terápia is hatástalan.

A szexszel kapcsolatos, legfontosabb klinikai szindrómák.

1. Szexuális funkciózavarok

  • Szexuális averzió
  • Elfojtott szexuális vágy
  • Fájdalom a szex közben
  • Vaginizmus
  • Tumeszcencia-problémák (hiányzó, vagy gyenge erekció, illetve lubrikáció)
  • Orgazmus-problémák (az orgazmus rossz időzítése, vagy hiánya)

2. Problematikus viselkedésminták

(Ez jórészt fokozat kérdése. Nem minden ilyen viselkedés szükségképpen problematikus. Egyesek viszonylag ártalmatlanok, de mások veszélyessé válhatnak az adott egyén és/vagy a társadalom számára. A terápia szükségessége ezért a felmerülő zavar súlyossági fokától és másokra gyakorolt hatásától függ. Egyes esetekben a viselkedés egyértelműen káros. Ha pedig kriminális, akkor a rendőrség és bíróság részéről is beavatkozást igényel.)

  • Exhibicionizmus
  • Voyeurizmus
  • Fetisizmus
  • Fetisiszta transzvesztizmus
  • Frottőrizmus
  • Szexuális mazochizmus
  • Szexuális szadizmus
  • Pedofilia
  • Kényszeres szexuális viselkedés
  • Szexuális agresszivitás

3. Nemi identitás problémák

  • Gender diszforia (nemi szerep és identitás problémák)
  • Interszex szindrómák

4. Erőszakkal és viktimizációval kapcsolatos szindrómák

  • Gyermekkori szexuális visszaélések
  • Szexuális zaklatási szindrómák
  • Szexuális erőszak szindrómák
  • Szexuális fóbiák (pl. erotofóbia)
  • Veszélyeztető szexuális viselkedés (szexuális úton terjedő fertőzés-veszély).

5. Nemzéssel kapcsolatos klinikai szindrómák

  • Sterilitás, meddőség problémái
  • Nem kívánt terhesség problémái
  • Abortusszal kapcsolatos problémák

6. Szexuális úton terjedő betegségek

  • Fertőzések (virális, bakteriális) Gyulladások

7. Egyéb klinikai szindrómák

  • Fogyatékossággal kapcsolatosak
  • Betegségekkel kapcsolatosak
  • Gyógyszerekkel vagy más orvosi beavatkozással kapcsolatosak
  • Egyéb állapotokkal kapcsolatosak

“Klasszikus” funkciózavarok

Megjegyzendő, hogy a nők és a férfiak alapjában ugyanazoktól a szexuális funkciózavaroktól szenvednek. Ennek megértését néha megnehezíti a hagyományos, terápiás terminológiánk. Egy megfelelőbb terminológia, ahelyett, hogy tévesen, nem létező különbségeket szuggerálna, hangsúlyozza a női és férfi szexuális funkciózavarok hasonlóságát.

A női és férfi szexuális funkciózavarok hasonlóságai

A szexuális funkciózavarokat legtöbbször a közösülés végrehajtásának vagy élvezetének képességével kapcsolatban határozzák meg. Így mindkét nem szexuális reagálása háromféleképpen lehet diszfunkcionális:

1. A koitusz el sem kezdődhet, mert a nemiszervek nem mutatják a szükséges kezdeti reagálást (a testi izgalom hiánya, vagyis a tumeszcencia hiánya mindkét nemben, és vaginizmus a nőknél).

2. A koitusz sikertelen, mert egyik, vagy mindkét partner véleménye szerint az orgazmus vagy túl korán, vagy túl későn történik (az orgazmus elégtelen időzítése)

3. Nem jön létre orgazmus. A modern, megfelelőbb terminológia jól tükrözi ezeket az alapvető, fiziológiai tényeket, s így a terapeuta és a páciens egyaránt a probléma pontosabb diagnózisát kapja. A terminusok mindkét nemre alkalmazhatóak, ugyanúgy, mint az emberi szexuális reagálás leírásánál. Tehát igen hasznos lenne minden érintettnek, ha a jövőben a női és férfi szexuális diszfunkciókat másként jelölnénk.

Amit ma szexuális funkciózavaroknak hívunk, azt régebben sok más néven ismerték. Modern terminológiánk csak a tudományos kutatás révén vált lehetővé, amely az emberi szexuális aktivitás biológiai és pszichoszociális tényezőinek egyre jobb megértését biztosította. Ez azt jelenti, hogy ma nemcsak másként nevezünk bizonyos igen régi problémákat, hanem egészen másként látjuk és határozzuk meg ezeket a problémákat.

Definíció: Szexuális funkciózavarról akkor beszélhetünk, ha az egyén szexuális reagálása jelentősen zavart. Ez lehet alkalmi, gyakori vagy állandó probléma.

Figyelmeztetés:

1. Ez a definíció “soft” és többféleképpen értelmezhető. Végül is, a zavar milyen foka “jelentős” és kinek?

2. A szexuális funkciózavarról legtöbbször a közösülési képességgel, vagy annak élvezetével kapcsolatban beszélnek. Így alapjában a különböző nemű partnerek között keletkező problémáról van szó.

3. A kifejezést ritkán alkalmazzák azonos nemű párokra és az öningerlésre, ám ez megváltozhat. Ám ilyen esetekben a probléma kicsit más jellegű lesz, de ugyanígy a megoldása is.

4. A jelen kontextusban csak a közösüléssel kapcsolatos diszfunkciókra korlátozódunk.

Zavaros hagyományos terminológia

A felesleges konfúziók legnagyobb részét még a hagyományos terápiás terminológia teremtette. Jórészt abból az időből származik, amikor az emberi szexuális reagálást még nem egészen értették, s amikor sokkal több figyelmet fordítottak a férfiak szexuális problémáira, mint a nőkére. Ennek eredményeként a férfiak és nők szexuális problémáira alkalmazott kifejezések egészen különbözőek voltak. Ez azonban félrevezető.

Hagyományos szakkifejezések: Nem-létező különbségek

A szexuálterápia legtöbb kézikönyve például az alábbiak szerint különbözteti meg a férfi és női szexuális funkciózavarokat.

Női szexuális funkciózavarok                                   Férfi szexuális funkciózavarok

Általános szexuális diszfunkció (frigiditás) Merevedési zavar (impotencia)

Orgazmuszavar                                                          Retardált ejakuláció

Vaginizmus                                                    Korai magömlés

A hagyományos terminusok táblázata három női és öt férfi szexuális funkciózavart sorol fel, s úgy tűnik, mintha ezek teljesen különböző jelenségek lennének, közös fiziológiai alap nélkül. Az ilyen hagyományos megkülönböztetések eredményeként sokakban az a téves benyomás keletkezett, hogy a nők és férfiak testi reagálásai valójában összehasonlíthatatlanok. A modern szexológiai kutatás azonban egyértelműen bebizonyította, hogy az ilyen összehasonlításnak nagyon is van értelme. Sőt, most kezdünk rájönni, hogy a férfi és női szexuális reagálásokhoz hasonlóan a szexuális funkciózavaraik is hasonlóak. Tehát olyan, új szakkifejezésekre van szükség, amelyek mindkét nemre alkalmazhatók.

Megjegyzés:

A szexualitásban jelentkező zavarokat véleményem szerint legegyértelműbben és diagnosztika szempontjából leghatásosabb módon az izgalmi fázis görbéje nyomán sorolhatjuk csoportokba.

Diagnózisok – BNO, DSM

$
0
0
Filling in a Spreadsheet Student Writing at School

Főbb funkciózavarok diagnózisainak kritériumai

Az alábbiakban a szexuális funkciózavarok klinikai diagnózisának kritériumai találhatók.

TARTALOM

  • F52 Nem szervi rendellenesség vagy betegség okozta szexuális diszfunkció
  • F52.0 A szexuális vágy hiánya vagy elvesztése
  • Hipoaktív szexuális vágy zavar
  • F52.- – Szexuális averzió, szexuális kapcsolat örömtelensége
  • F52.10 Szexuális averzió
  • F52.11 A szexuális élvezet hiánya
  • F52.2 A nemi szervek válaszképességének csökkenése
  • Női szexuális készenlét zavar
  • Férfi erekciós zavar
  • F52.3 Orgazmuszavar
  • Női orgazmus zavar (korábban gátolt női orgazmus)
  • Férfi orgazmus zavar (korábban gátolt férfi orgazmus)
  • F52.4 Ejaculatio praecox (korai ejakuláció)
  • Korai ejakuláció
  • F52.5 Nem-organikus vaginizmus
  • Vaginizmus (nem általános egészségi állapot következtében)
  • F52.6 Nem-organikus dyspareunia (genitális fájdalmak)
  • Dyspareunia (nem általános egészségi állapot következtében).
  • F52.7 Túlzott (excessiv) szexuális vágy
  • F52.8 Egy4szexuális diszfunkció (nem-organikus elváltozás okozta)
  • F52.9 Km.n szexuális diszfunkció (nem-organikus elváltozás okozta)
  • Szexuális diszfunkció m.n.o.

__________________________________________________________________________________________

F52 Nem szervi rendellenesség vagy betegség okozta szexuális diszfunkció

A szexuális funkciózavarok alatt olyan változatos módokat érintünk, melyek képtelenné teszik az egyént, hogy úgy vegyen részt szexuális kapcsolatban, ahogy ő szeretné. A szexuális válasz pszichoszomatikus folyamat, és mind a pszichológiai, mind a testi folyamatok szerepet játszanak a funkciózavar létrejöttében. Kivéve: Dhat-szindróma (F48.8)

F52.0 A szexuális vágy hiánya vagy elvesztése

A szexuális vágy elvesztése az elsődleges probléma, ami nem másodlagosan alakul ki más szexuális nehézség következtében, mint merevedési zavar vagy dyspareunia után. Idetartozik: frigiditás; csökkent szexuális vágy (zavar).

Hipoaktív szexuális vágy zavar

A.  A szexuális aktivitásra való vágy és a szexuális fantáziák tartós vagy ismétlődő deficitje vagy hiánya. A deficit megítélése a klinikus feladata, a személy korát, nemét, életkörülményeit és a szexualitást befolyásoló egyéb tényezőket egyedileg mérlegelve.

B.  A zavar észrevehető szenvedést vagy interperszonális nehézségeket okoz.

C.  A szexuális funkciózavar nem magyarázható jobban más zavarral (kivéve más szexuális diszfunkciót), és nem tulajdonítható kizárólag pszichoaktív szer (pl. visszaélésre alkalmas szer, gyógyszer) közvetlen élettani hatásának vagy általános egészségi állapotnak.

F52.- – Szexuális averzió, szexuális kapcsolat örömtelensége

Vagy a szexuális érintkezés lehetősége okoz olyan mértékű félelmet vagy szorongást, hogy a szexuális kapcsolatot elkerüli (szexuális averzió), vagy a szexuális kapcsolat és válasz normálisan létrejön, orgazmus is kialakul, de hiányzik a hozzá kapcsolódó, megfelelő élvezet (a szexuális öröm hiánya).

F52.10 Szexuális averzió

Szexuális averziós zavar

A.  Tartós vagy ismétlődő extrém averzió és elkerülő magatartás a szexuális partnerrel történő minden (vagy majdnem minden) genitális érintkezéstől.

B.  A zavar észrevehető szenvedést vagy interperszonális nehézségeket okoz.

C.  A szexuális funkciózavar nem magyarázható jobban más zavarral (kivéve más szexuális diszfunkciót).

F52.11 A szexuális élvezet hiánya

Idetartozik: szexuális anhedonia

F52.2 A nemi szervek válaszképességének csökkenése

A férfiak esetében a probléma középpontjában a merevedési zavar áll, azaz nem jön létre vagy nem marad fent a kielégítő közösüléshez szükséges erekció. A nők esetében a középpontban a vaginális nedvesedés teljes vagy részleges hiánya áll. Idetartozik: férfi erekciós zavar; női szexuális zavar; pszichogén impotencia. Kivéve: organikus eredetű impotencia (N48.4)

Női szexuális készenlét zavar

A.        A szexuális izgalomra kialakuló megfelelő vaginális lubricatio létrejöttének vagy fenntartásának tartós vagy ismétlődő képtelensége a szexuális aktus alatt.

B.        A zavar észrevehető szenvedést vagy interperszonális nehézségeket okoz.

C.        A szexuális funkciózavar nem magyarázható jobban más zavarral (kivéve más szexuális diszfunkciót), és nem tulajdonítható kizárólag pszichoaktív szer (pl. visszaélésre alkalmas szer, gyógyszer) közvetlen élettani hatásának vagy általános egészségi állapotnak.

Férfi erekciós zavar

A.        A megfelelő erekció létrejöttének vagy fenntartásának tartós vagy ismétlődő képtelensége a szexuális aktus alatt.

B.        A zavar észrevehető szenvedést vagy interperszonális nehézségeket okoz.

C.        A szexuális funkciózavar nem magyarázható jobban más zavarral (kivéve más szexuális diszfunkciót), és nem tulajdonítható kizárólag pszichoaktív szer (pl. visszaélésre alkalmas szer, gyógyszer) közvetlen élettani hatásának vagy általános egészségi állapotnak.

F52.3 Orgazmuszavar

Az orgazmus vagy egyáltalán nem jön létre vagy nagyon későn. Idetartozik: gátolt orgazmus (női/férfi); pszichogén anorgasmia.

Női orgazmus zavar (korábban gátolt női orgazmus)

A. Az orgazmus tartós vagy ismétlődően előforduló késése vagy elmaradása megtartott szexuális excitációt követően. A nők nagyfokú variabilitást mutatnak az orgazmust kiváltó stimuláció intenzitását vagy módját illetően. A női orgazmus zavar megítélése a klinikus feladata annak alapján, hogy a személy orgazmusra való képessége kisebb fokú-e annál, mint amit életkora szexuális tapasztalata, és a konkrét szexuális stimuláció mértéke indokol.

B. A zavar észrevehető szenvedést vagy interperszonális nehézségeket okoz.

C. Az orgazmus zavar nem magyarázható jobban más zavarra( (kivéve más szexuális diszfunkciót), és nem tulajdonítható kizárólag pszichoaktív szer (pl. visszaélésre alkalmas szer, gyógyszer) közvetlen élettani hatásának vagy általános egészségi állapotnak.

Férfi orgazmus zavar (korábban gátolt férfi orgazmus)

A. Szexuális aktivitás alatt az orgazmus tartós vagy ismétlődő késése vagy elmaradása megtartott szexuális excitációt követően, amelynek körülményeit, intenzitását és időtartamát a klinikus ítéli meg, a személy életkorát figyelembe véve.

B. A zavar észrevehető szenvedést vagy interperszonális nehézségeket ókoz.

C. Az orgazmus zavar nem magyarázható jobban más zavarral (kivéve más szexuális diszfunkciót), és nem tulajdonítható kizárólag pszichoaktív szer (pl. visszaélésre alkalmas szer, gyógyszer) közvetlen élettani hatásának vagy általános egészségi állapotnak.

F52.4 Ejaculatio praecox (korai ejakuláció)

Az ejakuláció kontrollálási képtelensége, ami akadályozza, hogy mindkét partner számára élvezhető legyen a szexuális együttlét.

Korai ejakuláció

A. Az ejakuláció – tartósan vagy ismételten – minimális szexuális stimulációra, a személy akarata ellenére bekövetkezik, a penetráció előtt, közben vagy közvetlenül utána.

B. A zavar észrevehető szenvedést vagy interperszonális nehézségeket okoz.

C. A korai ejakuláció nem tulajdonítható kizárólag pszichoaktív szer közvetlen élettani hatásainak (pl. opiát megvonás).

F52.5 Nem-organikus vaginizmus

A vaginát körülvevő kismedencei izmok görcse, amelyek megakadályozzák a vagina megnyílását. A penis behatolása lehetetlen vagy fájdalmas. Idetartozik: pszichogén vaginizmus. Kivéve: organikus vaginizmus (N94.2).

Vaginizmus (nem általános egészségi állapot következtében)

A. A vagina külső harmadának akaratlan izomkontrakciója, amely a coitust ismételten vagy tartósan lehetetlenné teszi.

B. A zavar észrevehető szenvedést vagy interperszonális nehézségeket okoz.

C. A zavar nem magyarázható jobban más zavarral (pl. szomatizációs zavar), és nem tulajdonítható kizárólag általános egészségi állapot közvetlen élettani hatásának.

F52.6 Nem-organikus dyspareunia (genitális fájdalmak)

Dyspareunia (fájdalom közösülés során) mind férfiaknál, mind nőknél előfordul. Gyakran lokális patológia áll a hátterében és így a patológiai folyamatnak megfelelő tételt kell feltüntetni. Ez a tétel csak akkor használható, ha nincs semmilyen primer nem-organikus szexuális diszfunkció (mint például: vaginizmus vagy vaginális szárazság).

Idetartozik: pszichogén dyspareunia. Kivéve: organikus dyspareunia (94.1).

Dyspareunia (nem általános egészségi állapot következtében).

A. Ismételt vagy tartós genitális fájdalom coitus során akár nőben, akár férfiban.

B. A zavar észrevehető szenvedést vagy interperszonális nehézségeket okoz.

C. A zavart nem kizárólag vaginizmus vagy a vaginális lubricatio elmaradása okozza, és nem magyarázható jobban más zavarral (kivéve más szexuális diszfunkciót), illetve nem tulajdonítható kizárólag pszichoaktív szer (pl. visszaélésre alkalmas szer, gyógyszer) közvetlen élettani hatásának ya általános egészségi állapotnak.

F52.7 Túlzott (excessiv) szexuális vágy

Idetartozik: nymphomania, satyriasis

F52.8 Egy4szexuális diszfunkció (nem-organikus elváltozás okozta)

F52.9 Km.n szexuális diszfunkció (nem-organikus elváltozás okozta)

Szexuális diszfunkció m.n.o.

Ez a kategória olyan szexuális diszfunkciókat foglal magába, amelyek nem merítik ki egyik specifikus szexuális diszfunkció kritériumait sem. Példák:

1. Hiányzó vagy lényegesen csökkent szubjektív erotikus élmény egyébként normális szexuális excitáció és orgazmus ellenére.

2. Olyan esetek, amikor a klinikus megállapítja a szexuális zavart, de nem tudja eldönteni, hogy mi az elsődleges: általános egészségi állapot vagy pszichoaktív szer okozza-e?

F64 A nemi identitás zavarai

Nemi identitás zavar

A. Az ellenkező nemmel való erős és állandó azonosulás (nem csupán a másik nemhez tartozás vélt előnyei miatt). Gyermekeknél a zavar az alábbiak közül legalább négy (vagy több) tényezőben nyilvánul meg:

(1) a másik nemhez kívánni tartozás vagy a ténylegesen a másik nemhez való tartozás ismételt kinyilvánítása

(2) fiúknál az átöltözés, vagy női ruházat utánzásának kedvelése; lányokban ragaszkodás a tipikusa fiús ruházat viseléséhez

(3) a másik nem szerepeinek erős és állandó előnyben részesítése színlelt játékban, vagy állandó fantáziák a másik nemhez tartozásról

(4) intenzív vágy a tipikusan másik nemre jellemző játékokban és időtöltésekben való részvételre

(5) az ellenkező nemű játszótársaknak kifejezett előnyben részesítése. Serdülőkben és felnőttekben a zavar olyan tünetekben nyilvánul meg, mint a másik nemhez kívánni tartozás ismételt kinyilvánítása, gyakori a másik nemre jellemző járás, az olyan vágy, hogy a másik nemhez tartozóként éljen vagy úgy bánjanak vele, vagy az a meggyőződés, hogy jellegzetesen a másik nemre jellemző érzései és reakciói vannak.

B. Saját nemét illetően tartós diszkomfort vagy alkalmatlanság érzés a saját nemi szerepeivel kapcsolatban. Gyermekeknél a zavar az alábbiak közül bármelyikben megnyilvánulhat: fiúknál annak állítása, hogy a penisze vagy tesztiszei undorítóak vagy el fognak tűnni; jobb volna, ha nem lenne pénisze; idegenkedés a durva játékoktól, a tipikusan fiús játékok, kedvtelések és tevékenységek elutasítása; lányokban az ülve vizelés elutasítása, annak állítása, hogy van vagy lesz pénisze, hogy nem akarja a mellei növekedését vagy, hogy menstruáljon; vagy kifejezett idegenkedés a normális női ruházattal szemben. Serdülőkben vagy felnőttekben a zavar olyan tünetekben nyilvánulhat meg, mint az elsődleges vagy másodlagos nemi jellegektől történő megszabadulással való foglalkozás (pl. hormonok, műtétek vagy egyéb eljárások keresése azért, hogy a másik nem színlelése érdekében fizikailag átalakítsa szexuális jellemzőit a másik nemére), vagy az a hit, hogy nem megfelelő neműnek született.

C. A zavarral nem jár együtt fizikális interszexuális állapot.

D. A zavar klinikailag jelentős szenvedést vagy a szociális, munkahelyi vagy más fontos funkciók romlását okozza.

F64.0 Transzszexualizmus

Annak a vágya, hogy ellenkező nemű egyénként élhessen és fogadják el, általában a saját nemével és anatómiájával elégedetlen, kényelmetlenül érzi magát benne, és sebészeti és hormon kezeléseket szeretne, hogy testét, amennyire csak lehet, a kívánt nemhez tegye hasonlatossá.

F64.1 Kettős szerepű transzvesztitizmus

Az ellenkező nem ruháinak a viselése, ami része az egyén életének, hogy átmenetileg is, de élvezhesse, hogy az ellenkező nem tagja anélkül, hogy ezen túl bármilyen kívánsága volna szexuális nemének tartós megváltoztatására vagy sebészi beavatkozásra, és szexuális izgalom sem társul a ruhacseréhez. Serdülő vagy felnőttkori nemi identitászavar, nem transzszexuális típus. Kivéve: transzvesztita fetisizmus (F65.1).

F64.2 Gyermekkori nemi identitászavar

Rendszerint kora gyermekkorban és jóval pubertás előtt jelenik meg, jellemzője az állandó és intenzív szenvedés saját (anatómiai) neme miatt, és az ellenkező nemhez való tartozás szüntelen vágya, (esetleg ragaszkodik hozzá, hogy ő ellenkező nemű). Az ellenkező nem ruháival, öltözködésével, tevékenységével való foglalkozás; saját nemének a tagadása. A diagnózishoz alapvető zavarnak kell lennie, némi fiússág lányoknál vagy lányos viselkedés fiúknál nem elegendő. A pubertáskort elért vagy azt meghaladott egyének nemi identitászavarát az F66.- tételnél kell besorolni. Kivéve: ego-dystoniás szexuális orientáció (F66.1); a szexuális érés zavara (F66.0).

F64.8 A nemi identitás egyéb zavara

Egyéb nemi identitászavar

Ez a kategória olyan szexuális identitászavarok kódolására használatos, amelyek nem osztályozhatók egyik specifikus nemi identitás zavarba sem. Példák:

1. Interszexuális állapotok (p1. androgen rezisztencia, kongen-itális adrenalin hyperplasia) és ezekhez társuló nemi identitás diszkomfort.

2. Átmeneti, stresszfüggő átöltözési viselkedés

3. Kasztrációval vagy a pénisz eltávolításával való tartós foglalkozás, az ellenkező nemi jellegek felvételének vágya nélkül.

F64.9 K.m.n. nemi identitászavar

Szexuális zavar m.n.o.

Ez a kategória olyan szexuális zavarok kódolására használatos, amelyek nem merítik ki egyik specifikus szexuális zavar kritériumait sem, és nem sorolhatók a szexuális diszfunkciók vagy a paraphiliák közé sem. Példák:

1. Észrevehető elégedetlenség érzés a szexuális megjelenéssel vagy a személy saját elvárásainak megfelelő férfiassághoz vagy nőiességhez viszonyított egyéb jellemvonásokkal kapcsolatban.

2. Szenvedés az ismételt szexuális kapcsolatok mintája miatt, ezen belül a személy a sorozatos szexuális partnereit csak tárgynak érzi.

3. Tartós, észrevehető szenvedés a szexuális orientációt illetően.

Idetartozik: nemi szerepzavar k.m.n.

F65      A szexuális preferencia rendellenességei

Beleértve: paraphilia

F65.0 Fétisizmus

Élettelen tárgy használata szexuális vágy felkeltésére és szexuális örömszerzésre. A fétisek valamilyen formában a testhez tartoznak, mint ruhák vagy lábbelik. Gyakori még valamilyen szövet (gumi, bőr, műanyag) használata. Az egyének különböző jelentőséget tulajdonítanak fétiseinek. Időnként csak a hagyományos módon elért szexuális izgalmat fokozzák (p1. a partner egy meghatározott ruhát visel).

Fétisizmus

A. Élettelen tárgyak használatával (pl. női fehérnemű) kiváltott intenzív szexuális fantáziák, szexuális késztetések vagy magatartás, legalább hat hónapon keresztül ismétlődően.

B. A fantáziák, szexuális késztetések vagy magatartás klinikailag jelentős szenvedést vagy a szociális, munkahelyi vagy más fontos funkciók romlását okozzák.

C. A tárgyak/fétisek nem kizárólag átöltözésre használt női ruhadarabok (mint a transzvesztita fétisizmus esetében), vagy nem genitális izgatásra tervezett eszközök (pl. vibrátor).

F65.1 Fetisisztikus transzvesztitizmus

Az ellenkező nem ruháinak a viselése szexuális izgalom elérésére és, hogy úgy nézzen ki, mint az ellenkező neműek. Elkülöníti a transzszexuális transzvesztitizmustól, hogy egyértelmű a szexuális vágykeltéssel a kapcsolata, és az erős késztetés, hogy a ruhát levegye magáról, ha már az orgazmust elérte és a szexuális vágya csökkent. A transzszexualizmus kialakulásának az elején jelentkezhet.

Transzvesztita fétisizmus

A. Intenzív szexuális fantáziák, szexuális késztetések vagy magatartás legalább hat hónapon keresztül ismétlődően, melyet heteroszexuális férfiban női ruhába öltözés vált ki.

B. A fantáziák, szexuális késztetések vagy magatartás klinikailag jelentős szenvedést vagy a szociális, munkahelyi vagy más fontos funkciók romlását okozzák

F65.2 Exhibicionizmus

Állandó vagy ismétlődő hajlam arra, hogy a nemi szerveit megmutassa idegeneknek (különösen ellenkező neműeknek), nyilvános helyen, anélkül, hogy szándékában állna bárkivel is közelebbi kapcsolatot létesíteni. Általában, de nem mindig szexuális izgalommal társul és ezt követően maszturbációval.

Exhibicionizmus

A. Intenzív szexuális fantáziák, szexuális késztetések vagy magatartás legalább hat hónapon keresztül ismétlődően, amelynek keretében a személy a nemi szerveit gyanútlan idegenek előtt feltárja.

B. A fantáziák, szexuális késztetések vagy magatartás klinikailag jelentős szenvedést vagy a szociális, munkahelyi vagy más fontos funkciók romlását okozzák.

F65.3 Voyeurismus

Állandó vagy ismétlődő hajlam, hogy másokat intim, szexuális viselkedésük alatt megnézzen, pl. vetkőzés közben. Erről általában a megfigyelt embernek nincs tudomása, és szexuális izgalomhoz és maszturbációhoz vezet.

Voyerismus

A. Intenzív szexuális fantáziák, szexuális késztetések vagy magatartás legalább hat hónapon keresztül ismétlődően, melyet gyanútlan meztelen, vetkőző vagy szexuális aktivitást folytató személy meglesése vált ki.

B. A fantáziák, szexuális késztetések vagy magatartás klinikailag jelentős szenvedést vagy a szociális, munkahelyi vagy más fontos funkciók romlását okozzák.

F65.4 Pedophilia

Korai pubertásban lévő gyermekek (fiúk, lányok vagy mindkettő) iránt érzett szexuális érdeklődés.

Pedofilia

A. Intenzív szexuális fantáziák, szexuális késztetések vagy magatartás legalább hat hónapon keresztül ismétlődően, melynek keretében serdületlen (általában 13 éves vagy fiatalabb) gyermek(ek)kel történik szexuális tevékenység

B. A fantáziák szexuális késztetések vagy magatartás klinikailag jelentős szenvedést vagy a szociális, munkahelyi vagy más fontos funkciók romlását okozzák.

C. A személy legalább 16 éves és legalább 5 évvel idősebb a szexuális aktivitásban részt vevő gyermek(ek)nél.

F65.5 Szadomazochizmus

Olyan szexuális aktivitások kedvelése, mely fájdalom okozásával vagy megalázással, illetve fogsággal jár. Ha az egyén „elszenvedni” szereti, akkor őt mazochistának nevezzük, ha „nyújtani” szereti, akkor szadistának nevezzük. Gyakran az egyének szexuális izgalmat szadista és mazochista cselekedetekkel egyaránt fenntartanak. Idetartozik: szadizmus; mazochizmus

Szexuális mazochizmus

A. Intenzív szexuális fantáziák, szexuális késztetések vagy magatartás legalább hat hónapon keresztül ismétlődően, amely magában foglalja saját maga (tényleges, nem tettetett) megalázását, megverését, megkötözését vagy más módon kiváltott szenvedését.

B. A fantáziák, szexuális késztetések vagy magatartás klinikailag jelentős szenvedést vagy a szociális, munkahelyi vagy más fontos funkciók romlását okozzák.

Szexuális szadizmus

A. Intenzív szexuális fantáziák, szexuális késztetések vagy magatartás legalább hat hónapon keresztül ismétlődően, amelynek keretében egy áldozat pszichológiai vagy fizikai szenvedését (beleértve a megalázást is) okozó (tényleges, nem tettetett) cselekvés szexuálisan izgatóak.

B. A fantáziák, szexuális késztetések vagy magatartás klinikailag jelentős szenvedést vagy a szociális, munkahelyi vagy más fontos funkciók romlását okozzák.

F65.6 A szexuális preferencia multiplex (többszörös) zavara

Időnként egynél több abnormális szexuális preferencia észlelhető ugyanannál a személynél, és egyik sem szorítja háttérbe a többit. A leggyakrabban a fetisizmus, transzvesztitizmus és a szadomazochizmus kombinálódik.

F65.8 A szexuális preferencia (beállítottság) egyéb zavara

A szexuális preferencia más típusai, mint például az obszcén telefonálgatás, nyilvános helyeken másokhoz dörgölődzés szexuális izgatás céljából, állatokkal szexuális cselekedetek, és szexuális izgalom fokozása strangulatio által elért oxigénhiány segítségével.

Frotteurismus

A. Más, a tevékenységgel egyet nem értő személyekkel való érintkezés, dörgölődzés révén kiváltott intenzív szexuális fantáziák, szexuális késztetések vagy magatartás, legalább hat hónapon keresztül ismétlődően.

B. A fantáziák szexuális késztetések vagy magatartás klinikailag jelentős szenvedést vagy a szociális, munkahelyi vagy más fontos funkciók romlását okozzák.

F65.9 A szexuális preferencia (beállítottság) k.m.n. zavara

Idetartozik: necrophilia F65.9; szexuális preferencia k.m.n. zavara; szexuális deviáció k.m.n.

Paraphilia m.n.o.

Ez a kategória olyan paraphiliák kódolására használatos, amelyek nem merítik ki egyik specifikus paraphilia kritériumait sem. Néhány, de nem kizárólagos példa: telefon szkatológia (obszcén telefonhívások), necrophilia (tetemmel), zoophilia (állatokkal), coprophilia (faecesszel), klismaphilia (beöntéssel), urophilia (vizelettel), partialismus (kizárólag a test bizonyos részével való szexuális tevékenység).

DSM-IV TEXT REVISION (p. 199 – p. 204)

Szexuális és nemi identitás zavarok

Ez a fejezet 3 alcsoportot tartalmaz: Szexuális diszfunkciók  -  Paraphiliák  -  Nemi identitás zavarok

Szexuális diszfunkciók

Valamennyi elsődleges szexuális diszfunkciónál további specifikus altípusok alkalmazhatók (1d. 207. o.), amelyek a kezdet, a körülmények és az etiológiai faktorok leírására használhatók.

A SZEXUÁLIS VÁGY ZAVARAI

F52.0 Hipoaktív szexuális vágy zavar

A. A szexuális aktivitásra való vágy és a szexuális fantáziák tartós vagy ismétlődő deficitje vagy hiánya. A deficit megítélése a klinikus feladata, a személy korát, nemét, életkörülményeit és a szexualitást befolyásoló egyéb tényezőket egyedileg mérlegelve.

B. A zavar észrevehető szenvedést vagy interperszonális nehézségeket okoz.

C. A szexuális funkciózavar nem magyarázható jobban más I. tengely zavarral (kivéve más szexuális disz-funkciót), és nem tulajdonítható kizárólag pszicho-aktív szer (p1. visszaélésre alkalmas szer, gyógyszer) közvetlen élettani hatásának vagy általános egészségi állapotnak.

A SZEXUÁLIS KÉSZENLÉT ZAVARAI

F52.2 Női szexuális készenlét zavar

A. A szexuális izgalomra kialakuló megfelelő vaginalis lubricatio létrejöttének vagy fenntartásának tartós vagy ismétlődő képtelensége a szexuális aktus alatt.

B. A zavar észrevehető szenvedést vagy interperszonális nehézségeket okoz.

C. A szexuális funkciózavar nem magyarázható jobban más I. tengely zavarral (kivéve más szexuális disz-funkciót), és nem tulajdonítható kizárólag pszicho-aktív szer (pl. visszaélésre alkalmas szer, gyógyszer) közvetlen élettani hatásának vagy általános egészségi állapotnak.

F52.2 Férfi erekciós zavar

A. A megfelelő erekció létrejöttének vagy fenntartásának tartós vagy ismétlődő képtelensége a szexuális aktus alatt.

B. A zavar észrevehető szenvedést vagy interperszonális nehézségeket okoz

C. A szexuális funkciózavar nem magyarázható jobban más I. tengely zavarral (kivéve más szexuális disz-funkciót), és nem tulajdonítható kizárólag pszicho-aktív szer (pl. visszaélésre alkalmas szer, gyógyszer) közvetlen élettani hatásának vagy általános egészségi állapotnak.

A SZEXUÁLIS ORGAZMUS ZAVARAI

F52.3 Női orgazmus zavar

(korábban gátolt női orgasmus)

A. Az orgazmus tartós vagy ismétlődően előforduló késése vagy elmaradása megtartott szexuális excitációt követően. A nők nagyfokú variabilitást mutatnak az orgazmust kiváltó stimuláció intenzitását vagy módját illetően. A női orgazmus zavar megítélése a klinikus feladata, annak alapján, hogy a személy orgazmusra való képessége kisebb fokú-e annál, mint amit életkora, szexuális tapasztalata, és a konkrét szexuális stimuláció mértéke indokol.

B. A zavar észrevehető szenvedést vagy interperszonális nehézségeket okoz.

C. Az orgazmus zavar nem magyarázható jobban más I. tengely zavarral (kivéve más szexuális diszfunkciót), és nem tulajdonítható kizárólag pszichoaktív szer (p1. visszaélésre alkalmas szer, gyógyszer) közvetlen élettani hatásának vagy általános egészségi állapotnak.

F52.3 Férfi orgazmus zavar

(korábban gátolt férfi orgasmus)

A. Szexuális aktivitás alatt az orgazmus tartós vagy ismétlődő késése vagy elmaradása megtartott szexuális excitációt követően, amelynek körülményeit, intenzitását és időtartamát a klinikus ítéli meg a személy életkorát figyelembevéve.

B. A zavar észrevehető szenvedést vagy interperszonális nehézségeket okoz.

C. Az orgazmus zavar nem magyarázható jobban más I. tengely zavarral (kivéve más szexuális diszfunkciót), és nem tulajdonítható kizárólag pszichoaktív szer (pl. visszaélésre alkalmas szer, gyógyszer) közvetlen élettani hatásának vagy általános egészségi állapotnak.

F52.4 Korai ejaculatio

A. Az ejakuláció  -  tartósan vagy ismételten –minimális szexuális stimulációra, a személy akarata ellenére bekövetkezik, a penetráció előtt, közben vagy közvetlenül utána.

B. A zavar észrevehető szenvedést vagy interperszonális nehézségeket okoz.

C. A korai ejakuláció nem tulajdonítható kizárólag pszichoaktív szer közvetlen élettani hatásainak (pl. opiát megvonás).

FÁJDALOMMAL JÁRÓ SZEXUÁLIS ZAVAROK

F52.6 Dyspareunia

(nem ált. egészségi állapot következtében)

A. Ismételt vagy tartós genitális fájdalom coitus során akár nőben, akár férfiban.

B A zavar észrevehető szenvedést vagy interperszonális nehézségeket okoz.

C. A zavart nem kizárólag vaginismus vagy a vaginális lubricatio elmaradása okozza, és nem magyarázható jobban más L tengely zavarral (kivéve más szexuális diszfunkciót), illetve nem tulajdonítható kizárólag pszichoaktív szer (pl. visszaélésre alkalmas szer, gyógyszer) közvetlen élettani hatásának vagy általános egészségi állapotnak.

F52.5 Vaginismus

(nem áll egészségi állapot következtében)

A. A vagina külső harmadának akaratlan izomkontrakciója, amely a coitust ismételten vagy tartósan lehetetlenné teszi.

B. A zavar észrevehető szenvedést vagy interperszonális nehézségeket okoz.

C. A zavar nem magyarázható jobban más I. tengely zavarral (pl. szomatizációs zavar), és nem tulajdonítható kizárólag általános egészségi állapot közvetlen élettani hatásának.

ALTÍPUSOK

Az alábbi altípusok valamennyi primer szexuális diszfunkcióra vonatkoznak.

A szexuális diszfunkció kezdetének jellemzésére:

Egész életen át tartó típus: a funkciózavar a szexuális élet kialakulásának kezdete óta fennáll.

Szerzett típus: a funkciózavar egy normális szexuális funkciót mutató periódus után jelentkezik.

A szexuális diszfunkció előfordulási körülményeire:

Generalizált típus: a szexuális funkciózavar nem korlátozódik bizonyos stimuláció-, szituáció- vagy partnertípusokra

Szituatív típus: a szexuális funkciózavar bizonyos stimuláció-, szituáció- vagy partnertípusokra korlátozódik. A sajátos helyzeti minta segíthet a differenciáldiagnózisban. Például megtartott masturbáció arra utalhat, hogy a rossz partnerkapcsolati viszonyban kialakult erekciós zavar mint fő panasz valószínűleg inkább interperszonális vagy intrapszichés problémának tulajdonítható, és nem általános egészségi állapotnak vagy pszichoaktív szer használatának.

A diszfunkció etiológiai tényezőinek jelölésére:

Pszichológiai faktorok miatt: amikor főleg pszichológiai faktorok valószínűsíthetők a szexuális diszfunkció kezdetének, súlyosságának, exacerbációjának vagy fenntartásának hátterében, és általános egészségi állapot vagy pszichoaktív szerhasználat nem játszik szerepet a szexuális diszfunkció etiológiájában.

Kombinált faktorok miatt: amikor valószínűsíthető, hogy 1) pszichológiai faktorok szerepet játszanak a szexuális diszfunkció kezdetének, súlyosságának, exacerbációjának vagy fenntartásának hátterében, és ahhoz 2) általános egészségi állapot vagy pszichoaktív szerhasználat szintén hozzájárul, de önmagában nem indokolja a zavart. Ha az általános egészségi állapot vagy gyógyszerhasználat (ideértve a mellékhatásokat is) önmagában is magyarázza azt, akkor szexuális diszfunkció általános egészségi állapot miatt és/vagy pszichoaktív szer okozta szexuális diszfunkció diagnosztizálandó.

F1y.8 Szexuális diszfunkció … miatt

[Jelölendő az általános egészségi állapot]

A. Klinikailag jelentős szexuális funkciózavar, amely észrevehető szenvedést vagy interperszonális nehézségeket eredményez.

B. Az anamnézis, fizikális vizsgálat vagy labor-leletek alapján adat van arra, hogy a szexuális funkciózavar általános egészségi állapot közvetlen élettani hatásának következménye.

C. A zavar nem magyarázható jobban más mentális zavarral (pl. major depresszív zavar).

Kódolás és megnevezés az alapzavar vagy gyógyszer-mellékhatás stb. alapján:

N94.8Női hipoaktív szexuális vágy zavar … miatt

N50.8Férfi hipoaktív szexuális vágy zavar … miatt

[Jelölendő az általános egészségi állapot]: vezető tünet a csökkent vagy hiányzó szexuális vágy.

N48.4Férfi erekciós zavar … miatt [Jelölendő az ált. egészségi áll.]: vezető tünet az erectiós funkciózavar

N94.1Női dyspareunia … miatt

N50.8 Férfi dyspareunia … miatt [mindkettőnél jelölendő az általános egészségi állapot]: a vezetőtünet a coitusszal kapcsolatos fájdalom

N94.8 Egyéb női szexuális diszfunkció … miatt

N50.8Egyéb férfi szexuális diszfunkció … miatt

[Jelölendő az általános egészségi állapot]: ha valamilyen egyéb szexuális tünet áll a klinikai kép előterében (pl. orgasmus zavar), vagy nincs jellemző tünet.

Kódolás: az I. tengely tartalmazza az általános egészségi állapot megnevezését is, pl. 607.84 Férfi erectiós zavar diabetes mellitus miatt, az általános egészségi állapot pedig a III. tengelyen kódolandó (a kódokat 1d. a G. függelékben).

F1y.8 Pszichoaktív szer okozta szexuális diszfunkció

y= 1-9a szer-csoportnak megfelelően

A. Klinikailag jelentős szexuális funkciózavar, amely észrevehető szenvedést vagy interperszonális nehézségeket eredményez.

B. Az anamnézis, fizikális vizsgálat vagy labor-leletek alapján adat van arra, hogy a szexuális funkciózavar valamilyen pszichoaktív szer használat következménye, vagy (1), vagy (2) szerint:

(1) az A-kritériumban leírt tünetek pszichoaktív szer intoxikáció alatt, vagy azt követően egy hónapon belül alakultak ki

(2) a zavarral etiológiai kapcsolatban álló gyógyszerelés mutatható ki

C. A zavar nem magyarázható jobban nem pszichoaktív szer okozta szexuális diszfunkcióval. Ebben az esetben az alábbiaknak kell teljesülnie: a tünetek megelőzik a (gyógy)szerhasználatot, az akut megvonás vagy súlyos intoxikáció megszűnése után is tartósan (legalább egy hónapig) fennállnak, vagy az adott szer fajtájától vagy mennyiségétől várható mértéket lényegesen meghaladják, vagy egyéb adat van független, nem pszichoaktív szer okozta szexuális zavar meglétére (pl. az anamnézisben szerepelnek visszatérő, nem pszichoaktív szer okozta epizódok).

Figyelem! Ez a diagnózis csak abban az esetben adható a pszichoaktív szer intoxikáció helyett, ha a szexuális funckciózavar tünetei meghaladják az intoxikációval kapcsolatban általában várható mértéket, és ha a szexuális funckciózavar elég súlyos ahhoz, hogy külön klinikai figyelmet indokoljon.

Kódolás: az eljárást ld. a 102. o-on.

Jelölendő, ha:

Zavart szexuális vággyal: vezető tünet a csökkent vagy hiányzó szexuális vágy

Zavart szexuális készenléttel: vezető tünet a károsodott szexuális excitáció (pl. erectiós funkciózavar, károsodott vaginalis lubricatio) Orgazmus zavarral: vezető tünet az orgazmuszavar

Fájdalommal: vezető tünet a coitusszal kapcsolatos fájdalom

Jelölendő:

Intoxikáció alatti kezdet: az adott szer intoxikáció kritériumai teljesülnek és a tünetek az intoxikációs zavar alatt alakulnak ki.

F52.9 Szexuális diszfunkció MNO

Ez a kategória olyan szexuális diszfunkciókat foglal magába, amelyek nem merítik ki egyik specifikus szexuális diszfunkció kritériumait sem. Példák:

1. Hiányzó vagy lényegesen csökkent szubjektív erotikus élmény egyébként normális szexuális excitáció és orgazmus ellenéit

2. Olyan esetek, amikor a klinikus megállapítja a szexuális zavart, de nem tudja eldönteni, hogy mi az elsődleges: általános egészségi állapot vagy pszicho-aktív szer okozza-e?

Paraphiliák

F65.2 Exhibicionizmus

A. Intenzív szexuális fantáziák, szexuális késztetések vagy magatartás legalább 6 hónapon keresztül ismétlődően, amelynek keretében a személy nemiszerveit gyanútlan idegenek előtt feltárja.

B. A személy viselkedése ezen szexuális késztetések vagy késztetések és fantáziák hatására észrevehető szenvedést vagy kapcsolati nehézségeket okoz.

F65.0 Fétisizmus

A. Élettelen tárgyak használatával (pl. női fehérnemű) kiváltott intenzív szexuális fantáziák, szexuális késztetések vagy magatartás, legalább 6 hónapon keresztül ismétlődően.

B. A fantáziák, szexuális késztetések vagy magatartás klinikailag jelentős szenvedést vagy a szociális, munkahelyi vagy más fontos funkciók romlását okozzák.

C. A tárgyak/fétisek nem kizárólag átöltözésre használt női ruhadarabok (mint a transzvesztita fétisizmus esetében), vagy nem genitális izgatásra tervezett eszközök (pl. vibrátor).

F65.8 Frotteurismus

A. Más, a tevékenységgel egyet nem értő személyekkel való érintkezés, dörgölődzés révén kiváltott intenzív szexuális fantáziák, szexuális késztetések vagy magatartás, legalább 6 hónapon keresztül ismétlődően.

B. A személy viselkedése ezen szexuális késztetések vagy késztetések és fantáziák hatására észrevehető szenvedést vagy kapcsolati nehézségeket okoz.

F65.4 Pedofilia

A. Intenzív szexuális fantáziák, szexuális késztetések vagy magatartás legalább 6 hónapon keresztül ismétlődően, melynek keretében serdületlen (általában 13 éves vagy fiatalabb) gyermek(ek)kel történik szexuális tevékenység.

B. A személy viselkedése ezen szexuális késztetések vagy késztetések és fantáziák hatására észrevehető

C. A személy legalább 16 éves és legalább 5 évvel idősebb a szexuális aktivitásban részt vevő gyermek(ek)nél.

Figyelem! Nem sorolandó ide az a késői serdülőkorban levő személy, aki folyamatos szexuális kapcsolatban van egy 12-13 éves személlyel.

Jelölendő:

Férfi nem iránti vonzalom

Női nem iránti vonzalom

Mindkét nem iránti vonzalom

Jelölendő:

Incesztusra korlátozott

Jelölendő:

Kizárólagos típus (csak gyermekek iránt érdeklődik)

Nem kizárólagos típus

F65.5 Szexuális mazochizmus

A. Intenzív szexuális fantáziák, szexuális késztetések vagy magatartás legalább 6 hónapon keresztül ismétlődően, amely magában foglalja saját maga (tényleges, nem tettetett) megalázását, megverését, megkötözését vagy más módon kiváltott szenvedését.

B. A fantáziák, szexuális késztetések vagy magatartás klinikailag jelentős szenvedést vagy a szociális, munkahelyi vagy más fontos funkciók romlását okozzák.

F65.5 Szexuális szadizmus

A. Intenzív szexuális fantáziák, szexuális késztetések vagy magatartás legalább 6 hónapon keresztül ismétlődően, amelynek keretében egy áldozat pszichológiai vagy fizikai szenvedését (beleértve a megalázást is) okozó (tényleges, nem tettetett) cselekvés szexuálisan izgatóak.

B. A személy viselkedése ezen szexuális késztetések vagy késztetések és fantáziák hatására észrevehető szenvedést vagy kapcsolati nehézségeket okoz.

F65.1 Transzvesztita fétisizmus

A. Intenzív szexuális fantáziák, szexuális késztetések vagy magatartás legalább 6 hónapon keresztül ismétlődően, melyet heteroszexuális férfiban női ruhába öltözés vált ki.

B. A fantáziák, szexuális késztetések vagy magatartás klinikailag jelentős szenvedést vagy a szociális, munkahelyi vagy más fontos funkciók romlását okozzák.

Jelölendő:

Nemi identitás miatti dysphoria: ha a személynek állandó problémái vannak a nemi szereppel vagy identitással kapcsolatban

F65.3 Voyerismus

A. Intenzív szexuális fantáziák, szexuális késztetések vagy magatartás legalább 6 hónapon keresztül ismétlődően, melyet gyanútlan meztelen, vetkőző vagy szexuális aktivitást folytató személy meglesése vált ki.

B. A személy viselkedése ezen szexuális késztetések vagy késztetések és fantáziák hatására észrevehető szenvedést vagy kapcsolati nehézségeket okoz.

F65.9 Paraphilia MNO

Ez a kategória olyan paraphiliák kódolására használatos, amelyek nem merítik ki egyik specifikus paraphilia kritériumait sem. Néhány, de nem kizárólagos példa: telefon szkatológia (obszcén telefonhívások), necrophilia (tetemmel), zoophilia (állatokkal), coprophilia (faeceszszel), klismaphilia (bhntéssel), urophilia (vizelettel), partialismus (kizárólag a test bizonyos részével való szexuális tevékenység).

Nemi identitás zavarai

F64.x Nemi identitás zavar

.0 transzszexualizmus

.1 serdülőkori/felnőttkori nemi identitás zavar

.2 gyermekkori nemi identitás zavar

A. Az ellenkező nemmel való erős és állandó azonosulás (nem csupán a másik nemhez tartozás vélt előnyei miatt). Gyermekeknél a zavar az alábbiak közül legalább négy (vagy több) tényezőben nyilvánul meg:

(1) a másik nemhez kívánni tartozás vagy a ténylegesen a másik nemhez való tartozás ismételt kinyilvánítása

(2) fiúknál az átöltözés, vagy női ruházat utánzásának kedvelése; lányokban ragaszkodás a tipikusan fiús ruházat viseléséhez

(3) a másik nem szerepeinek erős és állandó előnyben részesítése színlelt játékban, vagy állandó fantáziák a másik nemhez tartozásról

(4) intenzív vágy a tipikusan másik nemre jellemző játékokban és időtöltésekben való részvételre

(5) az ellenkező nemű játszótársaknak kifejezett előnyben részesítése Serdülőkben és felnőttekben a zavar olyan tünetekben nyilvánul meg, mint a másik nemhez kívánni tartozás ismételt kinyilvánítása, gyakori a másik nemre jellemző járás, az olyan vágy, hogy a másik nemhez tartozóként éljen vagy úgy bánjanak vele, vagy az a meggyőződés, hogy jellegzetesen a másik nemre jellemző érzései és reakciói vannak.

B. Saját nemét illetően tartós diszkomfort vagy alkalmatlanság érzés a saját nemi szerepeivel kapcsolatban. Gyermekeknél a zavar az alábbiak közül bármelyikben megnyilvánulhat: fiúknál annak állítása, hogy a penisze vagy testisei undorítóak vagy el fognak tűnni; jobb volna, ha nem lenne penisze; idegenkedés a durva játékoktól, a tipikusan fiús játékok, kedvtelések és tevékenységek elutasítása; lányokban az ülve vizelés elutasítása, annak állítása, hogy van vagy lesz penisze; hogy nem akarja a mellei növekedését vagy hogy menstruáljon; vagy kifejezett idegenkedés a normális női ruházattal szemben. Serdülőkben vagy felnőttekben a zavar olyan tünetekben nyilvánulhat meg, mint az elsődleges vagy másodlagos nemi jellegektól történő megszabadulással való foglalkozás (pl. hormonok, műtétek vagy egyéb eljárások keresése azért, hogy a másik nem színlelése ér

másik nemére), vagy az a hit, hogy nem megfelelő neműnek született.

C. A zavarral nem jár együtt fizikális interszexuális állapot.

D. A zavar klinikailag jelentős szenvedést vagy a szociális, munkahelyi vagy más fontos funkciók romlását okozza.

Jelölendő (szexuálisan érett személyeknél):

Férfiak iránti vonzalom

Nők iránti vonzalom..,1.

Mindkét nem iránti vonzalom

Egyik nem iránt sincs vonzalom

F64.9 Nemi identitás zavar MNO

Ez a kategória olyan szexuális identitászavarok kódolására használatos, amelyek nem osztályozhatók egyik specifikus nemi identitás zavarba sem. Példák:

1. Interszexuális állapotok (pl. androgen rezisztencia, congenitalis adrenalis hyperplasia) és ezekhez társuló nemi identitás diszkomfort.

2. Átmeneti, stresszfüggő átöltözési viselkedés

3. Kasztrációval vagy a penisz eltávolításával való tartós foglalkozás, az ellenkező nemi jellegek felvételének vágya nélkül.

F52.9 Szexuális zavar MNO

Ez a kategória olyan szexuális zavarok kódolására használatos, amelyek nem merítik ki egyik specifikus szexuális zavar kritériumait sem, és nem sorolhatók a szexuális diszfunkciók vagy a paraphiliák közé sem. Példák:

1. Észrevehető elégedetlenség érzés a szexuális megjelenéssel vagy a személy saját elvárásainak megfelelő férfiassághoz vagy nőiességhez viszonyított egyéb jellemvonásokkal kapcsolatban.

2. Szenvedés az ismételt szexuális kapcsolatok mintája miatt, ezen belül a személy a sorozatos szexuális partnereit csak tárgynak érzi.

3. Tartós, észrevehető szenvedés a szexuális orientációt illetően.

F52.- – Szexuális averzió, szexuális kapcsolat örömtelensége

$
0
0

F52.- – Szexuális averzió, szexuális kapcsolat örömtelensége

Vagy a szexuális érintkezés lehetősége okoz olyan mértékű félelmet vagy szorongást, hogy a szexuális kapcsolatot elkerüli (szexuális averzió), vagy a szexuális kapcsolat és válasz normálisan létrejön, orgazmus is kialakul, de hiányzik a hozzá kapcsolódó, megfelelő élvezet (a szexuális öröm hiánya).

F52.10 Szexuális averzió

Szexuális averziós zavar

A.  Tartós vagy ismétlődő extrém averzió és elkerülő magatartás a szexuális partnerrel történő minden (vagy majdnem minden) genitális érintkezéstől.

B.  A zavar észrevehető szenvedést vagy interperszonális nehézségeket okoz.

C.  A szexuális funkciózavar nem magyarázható jobban más zavarral (kivéve más szexuális diszfunkciót).

F52.11 A szexuális élvezet hiánya

Idetartozik: szexuális anhedonia

A női vágy más!

$
0
0

Néhány félreértésnek érdemes elejét vennünk! Kijelenthetjük, hogy a férfiak mást értenek a “vágy” alatt, mint a nők, hiszen fiziológiásan mást és máshogyan élnek meg.

A vágy keletkezése

A férfiak esetében a szexuális vágy kiváltásához elegendő egy izgalmas látvány. A férfiak sokkal érzékenyebbek a vizuális ingerekre. Emancipáció ide vagy oda, amiben biológiailag különbözünk, abban egyenlőek lehetünk, de egyformák nem.

Esetükben a vágy megjelenéséhez sokkal kevesebb is elegendő. És – ahogyan az ábrán is látjuk – ez a vágy bizony gyorsan és lendületesen nő, hamar eléri a magas érzület szintjét. A férfiak kevesebbtől és könnyebben magasabbra jutnak.

Ritka (és szerencsés?) kivétellel a nők többségének taktilis (tapintásos, érintéses) ingerre és/vagy megfelelő jelentésre, szituációra van szüksége a vágy kialakulásához. És az így kialakult vágy lassabban indul a csúcs felé, azaz hosszabb ideig van szükség a kiváltó inger jelenlétére. (Azaz praktikusan a simogatásra vagy arra, hogy “agyban” jelen legyen a hölgypartner).

Milyen lehet egy napig férfinak lenni?

Hogy a hölgyek ezt ki tudják próbálni, ahhoz az izgalmi görbe megfelelő magasságáig kell őket eljuttatni – majd, még a beteljesülés előtt- egy búcsúcsók kíséretében szép napot kívánva engedni őket elindulni munkahelyükre.

Az a nap más lesz, mint a többi. Az ingerületi fázis lassabban fut fel, de lassabban is tér vissza nyugalmi helyzetébe. Így a felizgatott állapot tovább tart, mint férfitársainknál.

Jelentkezés párterápiára

$
0
0

A Magyar Szexuálterápiás és Párterápiás Egyesület egy szakmai szervezet. Az általa választott  jelentkezési protokollokat a szakmai szempontok alapján gondolta át figyelembe véve kivitelezhetőségeiket a hazai viszonyok között.

A párterápia leggyakrabban egészségpraxisba tartozó tünetcsoportok változtatási folyamata a kitűzött cél érdekében (terápia). Mint ilyennek, betegirányítása történhet a kliensek választása valamint külső, szakmai szempontokat ismerő segítő által. A hazai viszonyok között  a kompetenciahatárok, szakképzések és különböző egyéb képzések, szakirányok, (s előbbiek által az elővételezhető ismeretek) közismertsége vitatható. A kliens kompetens döntéséhez így szakmai szempontokat is érdemes és hasznos nyújtani.

A jelentkezés első lépése a telefonos bejelentkezés, mely során időpontot egyeztethet a pár vagy az egyén első interjúra. Az első interjú az itt ismertetett célok miatt ingyenes.

Az első interjún a pár elmondja a számára releváns részleteket valamint célokat tűz ki, melyeket szeretnének elérni.

A célok lehetnek egyénenként különbözőek, de ideális esetben első alkalommal már lehetőség van a közös célok kitűzésére is.

Amennyiben első interjú során nem sikerül kitűzni a közös célokat, ezeket későbbi alkalommal kell kitűzni.

A diagnosztikai első interjút vezető szakember az interjún tapasztaltakat a szupervíziós csoport elé tárja és közös, szakmai döntés születik a terápia fókuszairól.

Ez azért szükséges, mert a kliensek fókuszai nem minden esetben követendőek. (Néha pont ezen fókuszváltásokért van szükség a terápiára.)

A keretek megbeszélése is az első interjú feladata lehet, de a túlságosan strukturálatlan esetek első interjúi nem minidg tudnak a keretek fixálásával záródni. (Ez a gyakorlat tapasztalata az ideálissal szemben.)

Szóval az első interjú kiváló lehetőség a pároknak és a szupervízó alkalmával a szakmai csoportnak arra, hogy szakmailag megfelelő döntést hozzon a terápiáról vagy mediálásról.

Szemben a magukat egyénileg hirdető terapeutákkal, akik saját módszereikkel és kompetenciáikkal elvállalják a hozzájuk fordulókat.

Ez a jelentkezési mód nem a piaci érdekeket tártja szem előtt. Hatásos hirdetési és informatikai szakemberek megfizetésével bármilyen kompetenciájú segítő népszerű lehet, vitatható edeményességgel.

(A pszichológus, terapeuta, mediátor nem vállal, nem is vállalhat felelősséget a segítő folyamat eredményességéért, így szakmai ellenőrzés nélkül csupán hirdetéseivel elérhet egy célcsoportot, melynek ígéreteit nem váltja be. Ez a szakma megítélése szempontjából rendkívül káros.)

titkárság (tájékoztatás):

06 1 600 61 30

bejelentkezés (időpont egyeztetés):

06 20 26 93 753

Az első interjú ingyenes!

Interjú – Gyakori kérdések

$
0
0

Miben nyújthat többet a pszichológus egy bölcs barátnál, aki ismeri szinte az egész életünket?

Gy.A.: Nagyon sokban más. Egyrészt nem mindenhez szabad hozzányúlni, a puszta jószándék is okozhat károkat. Másrészt a terapeuta semelyik fél irányában sem elfogult. A pszichológus nem a saját megoldását akarja a párra erõltetni, hanem több lehetõséget lát meg, hogy merrefelé lehetne menni, így átértelmezések tömkelegével találkozhat a pár.

Mit csinál tulajdonképpen a pszichológus a terápián: jól kérdez, vagy tanácsol, értékel, elemez is?

Gy. A.: Nem (úgy) ad (és fõleg nem egy megmásíthatatlan) tanácsot, nem bíráskodik, nem megmondó-ember, hanem mozgatja a kliensek kommunikációját. A terapeuta több dimenzióban gondolkodik a kapcsolatokról. Abban segít, hogy két ember képes legyen a köztük levõ potenciális teret minél gazdagabbá tenni.

Említenél néhány párterápiás technikát, amit alkalmaztok?

Gy. A.: A kognitív- és viselkedésterapeuta szavakbeli átértelmezéssel, visszatükrözéssel dolgozik, otthoni gyakorlati feladatok feladásával. A szexuálpszichológiai edukáció a legegyértelmûbb: megtanítható, hogy hol kell megfogni a makkot ahhoz, hogy ne legyen merevedési zavar. Adhatók paradox feladatok: minden este veszekednek? Akkor tessék kötelezõen minden este nyolckor veszekedni! Ettõl aztán ott állnak és röhögnek, hogy mi a fenén veszekedjünk. Pár példa, még rengeteget felhozhatnék.
Az interjúért köszönettel tartozom Nap Dorottyának, A UNIT magazin érdeklõdõ és értõ újságírójának. A cikk a magazin 2010. februári számában jelent meg.
Gyimesi Andrea

Szexuális fétiseink- latexbe bújtatott vágyak?

$
0
0

Szexuális fétiseink- latexbe bújtatott vágyak?

Csizmasarok, bilincs, feszes, csillogó lakktrikó. Égőpiros. Fekete. Fájdalomba ágyazott gyönyör.

Hívószavak, amelyeket az emberek jelentős része a fétisizmushoz köt. Pedig a fétisek a szexben ennél sokkal szélesebb területet fednek le, és ezerszer árnyaltabbak, mint azt gondolnánk.

Mi is az a fétisizmus?

Vonzalom, amely valamilyen tárgyra, esetleg testrészre, szituációra irányul és a személy számára meghatározó erotikus örömök forrása. Jellemzője, hogy a szexuális izgalom nem a másiknak, a partnernek szól, hanem annak, vagy annak is, amit ő abban a szexuális akcióban képvisel.

Hogyan alakul ki?

Népszerű elképzelés és magyarázat, hogy az orgazmus rögzíthet bizonyos helyzeteket, tárgyakat, megoldásokat. Ha nagyon egyszerűen szeretnénk szemléltetni a kialakulás folyamatát, akkor azt is írhatnánk, hogy egy olyan férfi, aki kamaszkorában rendszeresen maszturbált egy olyan mosdóban, amelynek a falán egy piros csizmát viselő szexi nő fotója volt felszögezve, és a fiatal fiú minden orgazmusa közben (akár véletlenül), de a piros csizmára fókuszált, akkor van rá esély, hogy a férfi szexuális izgalmat fog érezni, ha piros lábbelit lát. Ám az is lehet, hogy nem, hiszen a szexuális fixáció nem ennyire egyértelmű, és a közhiedelemmel ellentétben ritkán irányul csupán tárgyra.

Szado-mazo eszközök?

Fontos tudni, hogy a kifejezetten a szexuális örömszerzésre szánt tárgyak, a nők esetében például a vibrátor, nem minősül fétistárgynak, annak ellenére, hogy a tárgy kézbevétele, már a bekapcsolása előtt is érezhet az illető már szexuális izgalmat, amely azonban nem a tárgynak szól, hanem annak a tapasztalatnak, a garantált orgazmusnak, amelyet a vibrátor az elmúlt időszakban már előidézett.

Ugyanakkor mégiscsak szerepe van a tárgyaknak, de nem egészen úgy, ahogy azt hisszük.

Egy olyan helyzetben például, amikor valakinek egy fekete csizmasarokra lobban fel a vágya, esetleg egy bilincsre, vagy egy selyemkendőre, akkor a tárgyak nagyon fontos üzenetet hordoznak.

A kendővel fedett szem esetén például nagy valószínűség szerint a másik kiszolgáltatottsága, és a feltétlen bizalom a szex forrása, és nem önmagában a tárgy. A másiknak okozott fájdalom is ennek megfelelően a hatalom megéléséről szól, és ehhez kapcsolódik a szexuális izgalom, nem a fájdalomhoz. Az azonban egészen biztos, hogy a szado-mazo játékok, szerepek és az azokban szereplő tárgyak beleférhetnek a fétisizmus tárgykörébe.

Nem betegség!

Ennél azonban szokatlanabb vagy meghökkentőbb tárgyak és helyzetek is tartozhatnak ide, akár teljesen hétköznapi tárgyak is, amelyek egy másik emberben viszolygást, ellenérzést válthatnak ki, esetleg komikusnak tartja azt.

Ám mielőtt ítélkeznénk, fontos tudnunk, hogy a fétisizmus elsősorban a szexuális szabadság megéléséről szól, és addig, amíg a fétisének hódoló személy viselkedése „ártatlan”, vagyis nem okoz kárt önmagának vagy bárki másnak, akkor az elfogadható. Az egészségügy egyébként szintén e mentén határolja el a fétisizmussal kapcsolatos egészséges szexuális viselkedést a klinikai magatartástól: okoz e kárt, vagy sem. Valamint kizárólagos-e az ily módon szerzett kielégülés, vagy léteznek alternatívák.

Ennek fényében szinte minden tárgy, vagy jelenség, akár hang (is) lehet szexuális örömforrás.

Akad olyan ember, aki a vihar hangjára, egészen pontosan a mennydörgés hangjára jön izgalomba, míg a másik orvosi eszközök láttán veszti el a józanságát, megint mást mondjuk egy selyemlepedő érintése hoz lázba, vagy a masni formája, egy csipke látványa, a másik arcának sminkelése, az ahogy az ecsettel az arc bőréhez ér. Ismét másnak egy színes, felfújt léggömb kaparászása hordoz csak számára értelmezhető és értékelhető, speciális szexuális üzenetet.

András, 34 éves, gépészmérnök

„Sokáig azt hittem, hiszen ezt éltem meg, hogy a partnerem kezeinek összekötözése, az ő így megélt védtelensége az, amely lefedi az én fétisizmusomat. Néhány hónapja azonban eltört a kedvesem lába, és fekvőgipszet kapott. Nos akkor ébredtem rá, hogy a fétiseink is változhatnak: a gipsz és a tehetetlensége egészen különleges izgalmat jelent azóta számomra.”

Viola, 36 éves

„Imádom a szexet, de van egy furcsa szokásom, csak akkor tudok elélvezni, ha tudom, hogy magasan a föld felett vagyok, és minél magasabban, annál nagyobb az izgalom és annál intenzívebb az orgazmusom. Néha elég az is, ha a tizediken szexelek, máskor komoly összegek mennek el arra, hogy valamilyen extrém-magas helyen jöjjön össze az aktus.”

Balázs, 26 éves

„ Engem egy teljesen hétköznapi „tárgy” a női láb hoz lázba. Ami számomra is furcsa azonban, hogy teljesen mindegy az, hogy öreg vagy fiatal, hogy szép vagy nem szép lábról van e szó. Néha azon kapom magam, hogy nem is emlékszem az aktuális partner arcára, hiszen nem is látom. Nekem a láb a lényeg.”

Rejthet veszélyeket?

Amennyiben másnak nem árt, úgy „csak” a fetisiszta lehetne az áldozat. Fontos azt is tudni, hogy a perverzió és a fétis nem azonos, a fetisiszták többnyire nem ártanak maguknak sem és másnak sem. A perverzió merev és kizárólagos a kielégülés tárgyát tekintve, a fétist inkább jellemzi a játék és a tárgy jelenlétében megélt sajátos, de nem kizárólagos izgalom.


Orális szex – Gyönyör a nyelv hegyén

$
0
0

Orális szex – Gyönyör a nyelv hegyén

Van, aki idegenkedik tőle és kifejezetten megalázónak ítéli, tisztátalan helyzetnek, noha talán nem annyira, mint az anális szexszet. Más azonban elképzelni sem tudná az izgalmas és kielégítő erotikus akciót orális kényeztetés nélkül.

Az is tény, hogy némileg eltér a nők vélekedése ezen a területen a férfiakétól, valamint a nők tagadhatatlanul aktívabbak a gyakorlati megvalósítás területén, ha orálról van szó. Talán nem kedvelik annyira a férfiak, mint azt mi szeretnénk?

De mit mutat a Szexteszt?

Első körben azt, hogy nemtől függetlenül a kitöltők 75 %-a kifejezetten kedveli az orális szexet.

A következő kérdés arra vonatkozott, hogy a férfiak mindig szeretik e az orális kényeztetést. Egészen pontosan azt a szituációt, amikor partnerük őt kényezteti?

Nem meglepő módon, a várakozást, mely szerint a férfiak szinte száz százaléka válaszolja majd azt, hogy igen, az orális szex elfogadása és élvezete mindig nyerő, a teszt be is bizonyította: legalábbis a válaszok alapján ez derült ki, hiszen nagyon sokan, a férfiak 84 százaléka válaszolta azt, hogy igen, és csak 16 százaléka vonakodik olykor (vagy teljesen) párja orális közeledése elől.

Egy biztos, a válaszokat nem befolyásolta se az életkor, se a kapcsolat hossza.

Ám összefüggés mutatható ki az elfogadással az, hogy a férfi szereti e nézni, ahogy párja maszturbál vagy sem: ha szereti nézni, akkor az orális szexet nagyobb arányban fogadja lelkesen, míg ha nem tartja izgalmasnak párja önkielégítésének látványát, akkor az orális kényeztetés se okoz számára minden esetben örömet.

Mi befolyásolja még?

Kevésbé ért egyet a feltett kérdéssel, (vagyis azzal, hogy orális szexet kapni mindig jó?) az, aki bűntudatot érez önkielégítés során, akinek nem volt és nem is akar egyéjszakás kalandot, és aki jellemzően akkor akar szexszelni, ha harmónia van a kapcsolatában.

Kevésbé ért egyet továbbá az is, aki kevésbé elégedett szexuális felvilágosodásával, és aki szerint ártalmas a szex szerelem nélkül.

Kicsit jellemzőbben válaszoltak nemmel mindazok, akik szerint nem használnak szex során segédeszközt, nem feküdt le a barátja barátnőjével, akik szerint nincs olyan, hogy „csak szex”, akik negyedévnél is ritkábban szexszelnek (vagyis minél ritkábban igényli valaki a szexszet, annál kevésbé ért egyet az alapkérdéssel), illetve minél kevesebb szexpartnere volt, annál kevésbé ért egyet.

Ugyanakkor bármennyire is hatással vannak bizonyos tényezők arra, hogy egy férfi egyetért-e ezzel, azért 4/5-ük, vagy ¾-ük minden körülmény mellett igennel válaszolt.

És mi a helyzet az orális szexszet adó nőkkel?

A nők kicsivel több, mint egynegyede szerint orális szexet adni néha megalázó, és az adatokból az derül ki, hogy aki ezt így véli, kevesebbszer is él ezzel a móddal. A fővárosban vagy nagv városokban élő nők kisebb százalékban érzik így. Továbbá akik megalázónak érzik, azok azt is kevésbé viselik el, ha párjuk orális szex közben direkt utasítást ad.

Ugyanakkor szoros összefüggés lelhető a szexuális felvilágosítással, a szexuális területen való szégyen nélküli segítségkérés között és az orális szex-szel kapcsolatos negatív (megalázó) kitétel között.

Azok a nők és férfiak, akiknek fontos az orális szex gyakrabban élnek nemi eletet, gyakrabban közösülnek és többször önkielégítenek. Hogy mi az ok-okozati összefüggés, annak kiderítésére egy ilyen teszt nem alkalmas, de tény, hogy összefügg a szexuális élet gyakorisága és az orális szexszel kapcsolatos vélekedés.

Ami azonban meglepetés lehet, hogy nem a legfiatalabbak körében ennyire kedvelt a szájjal szerzett gyönyör, hanem 31-35 év közöttiek azok, akik a legnagyobb előszeretettel élnek az örömszerzés speciális módjával.

A kapcsolat hosszától nem függ jelentősen az orális szex gyakorisága, enyhe, de egyértelmű és tendenciaszerű csökkenés látható a 2. kapcsolati év után (ez ugyan nem jelentős, csak egyértelmű, a kapcsolat 10 éve alatt mindösszesen 5%-os esés tapasztalható)

Egyesek azt mondják, hogy a szüzesség „nem vész el” az orális szextől, mások odáig is elmennek, hogy az orális szex nem is igazi szex, és nem is megcsalás. Ezek érdekes vélekedések. Az valóban előnye, hogy a nem kívánt terhesség megelőzésére kiválóan alkalmas, de csak akkor, ha behatolás nem történik mellette.

Az orális szexet a mai napig törvény tiltja bizonyos országokban, például az Egyesült Államok alábbi államaiban: Alabama, Arizona, Florida, Idaho, Kansas, Louisiana, Massachusetts, Minnesota, Mississippi, Georgia, Észak és Dél Karolina, Oklahoma, Oregon, Rhode Island, Utah, Virginia és Washington D.C. Pedig azoknak a nőknek nagyon sokat javíthat a szexuális életén, akiknek külső ingerléssel van orgazmusuk elsősorban. Az orális szex – kivéve a híres 69-es verzióját – egyértelműen adó és elfogadó oldalra osztja a feleket és ahol ezzel kapcsolatos probléma van, az itt óhatatlanul kiütközik. Ugyanígy az is okozhat gondot, ha a szex jelentése az egyik fél számára olyan jelentéssel bír, ami összeférhetetlen az orális szex szereposztásával. Például az a nő, aki hálából vagy kötelességből adja a szexet, vagy minden szexuális aktussal azt bizonyítja magának és partnerének, hogy tőle elvesz valamit a gonosz párja, számára értelmezhetetlen lesz az orális szex elfogadása, hiszen felborítja az egész szereposztást, ha neki egyedül van orgazmusa a szexben. Azok a nők sem kedvelik, akik nehezen élveznek el külső vagy akár bármilyen ingerlés során, és ez szorongással tölti el őket, hiszen ilyenkor a figyelem az ő élvezésük folyamatán csüng egyedül, amiről ők azt gondolják, hogy szégyenletesen lassú és titkolni valóan nehezen jön össze. A férfiak többsége szereti nyújtani ezt a fajta örömöt, sok nő nem is gondolja, hogy mennyire, pedig érdemes élni ezzel a lehetőséggel, tekintve, hogy többségük lassabban, több ingerlés hatására kerül a megfelelő állapotba a behatoláshoz, így az előjáték ilyenkor „jár” a nőnek és a legtöbb férfinak ezzel nincs is gondja. Természetesen adott esetben pótolható mással is, de akinek ez jön be, az nyugodtan elfogadhatja a partnerétől. Ha a férfi partnernek ellenérzése van, bár ilyennel kifejezetten ritkán találkozni, akkor ugyanolyan türelmet igényel, mint a hölgyek is, ilyen esetben.

A férfiaknak nyújtott örömökkel szemben gyakoribb, hogy a nőnek ellenérzése van. Ez azért nehéz terep, mert a férfiak kommunikációs stílusával a legtöbb esetben a helyzet állandósul is. A „szopás”, „kapd be” „a rossz végén lenni” kifejezéseknek a hétköznapi kommunikációban is degradáló, leminősítő és megalázó jelentése van. Ha pedig a férfi egyből a lényegre térve – ahogy ő megszokta – kéri a partnerét az akcióra, akkor az nem javít a vélekedéseken. Ha egy férfi azt tapasztalja, hogy a partnere ellenáll ilyen esetben, akkor érdemes más módon kifejezésre juttatnia igényét, kölcsönös simogatások hatására a legtöbb nő elindul az ismeretlen terep felé, de nem javasolt türelmetlennek lenni és szavakkal egyből a lényegre térve kérni vagy követelni az ellenálló partner részvételét.

Azért nekünk, nőknek, jó dolgunk van az oralitás tekintetében. A férfiak jelentős többsége nem ódzkodik ettől, míg a nők kicsit többen sérelmezik ugyanennek a viszonzását. A degradáló hétköznapi szóhasználat miatt az ellenálló hölgyekkel szemben türelemre és női szexbeszédre, érzelmek felhőjére, aktuális érzelmek kifejezésére van szükség, amely semmi esetre sem egyenlő a fizikai igény hangsúlyozásával. A sajnálatból, de undorral vagy ellenérzéssel nyújtott orális szex talán egyeseknek lehet továbbra is izgalmas, de a kapcsolatnak és a későbbi orális szexek gyakoriságának sokat árt. Akik hosszú távra terveznek, azok meg tudják ugrani ezt az akadályt.

Van, aki imádja, más a gondolatot is alig tudja elviselni, megint más csak akkor nyitott az ondó ízére, ha azt valódi, lángoló szerelem fűszerezi….

A férfi íze: zöldfűszeres aktus a kiskertben?

Ám a szerelem mellett természetesen, akár csak a női nedvek esetén, az elfogyasztott táplálék jelentősen befolyásolhatja a férfisperma aromáját. Nem mindegy tehát, hogy az erotikus csatára készülő pasi milyen zamatokkal gazdagítja saját szex-nedveit, főleg akkor, ha ismeri partnere szexuális szokásait, vagyis biztos abban, hogy kedvese a menet végén kóstolót vesz azokból.

Mindemellett jó, ha tisztában vagyunk azzal is, hogy a táplálkozás nem csak a sperma ízét és illatát befolyásolja, a teljes szervezetre hat, így a veríték, és a nyál íze is annak fényében változhat, amit az előző néhány órába fogyasztottunk. Szóval, ha test-szerte illatos-zamatos aktusra vágyunk, a következők fényében állítsuk össze a szex-gasztronómiai étlapot:

Ásványvizes pezsdítés

A víz, főleg ha kifejezetten az ásványi anyagokban gazdag, de kristálytiszta vizet választjuk, képes az egész szervezet nagytakarítása mellett a testnedvek felfrissítésére. Üde, pezsgő koktélalapanyag válhat az ondóból is, ha szex előtt legalább egy napig a szokottnál jóval nagyobb mennyiségű ásványvizet fogyasztanak a férfiak.

A magas vastartalmú vizek azonban visszafelé sülhetnek el, mert azok kellemetlen fémes ízeket lopnak be az ondóba.

Vitaminok nélkül?

Bár a férfias erőhöz (is) szükség lehet vitaminok bevitelére, jó ha tudjuk, hogy néhány vitamin kifejezetten kellemetlen ízt kölcsönözhet a szex-nedveknek. Ugyanakkor a szelén és a cink pikáns ízekkel gazdagíthatja azokat.

E mellett természetesen a gyógyszerek is befolyásolhatják a szex ízét, ám az állandóan szedett gyógyszereket e miatt nyilván nem szabad elhanyagolni, ilyen esetben, ha a hölgypartner nem kedveli a „gyógyszeres” ízt, legfeljebb elmarad a kóstoló.

Zölfűszeres sperma

A tapasztalatok azt bizonyítják, hogy a nagyon magas klorofill-tartalmú zöldségek kifejezetten segítenek a természetes szex-koktél ízesítésében. Édesebb és finomabb lesz a sperma a zeller zöldtől, a petrezselyemtől valamint a búzafűtől. Akad, aki ezek mellett a spenótra is esküszik, és állítja, hogy annak ellenére, hogy természetes állapotában, nyersen a spenót savanykás ízű, a szervezet szűrője után, már a spermában édes íz formájában köszön vissza a magas vitamintartalmú, de nem túl népszerű zöldféle.

Varázs-ízek a teából

A kulináris élvezetek nagymesterei a különböző teaféléket, valamint az ezeket ízesítő fűszereket is előnyben részesítik a szex során.

Különösen kedvelt a fehér és a zöldtea, a mentatea és ezek ízesítői: a vanília, a narancshéj, a citromhéj, valamint a fahéj is. Ezek az ízek átosonnak a vér és nyirokkeringés segítségével a spermába, és egyedi módon tudják varázslatossá tenni azt.

Csak hagymát ne!

A hagymás aromák, bár ételeink szinte nélkülözhetetlen ízesítője, sajnos nem kedveznek a szex közbeni pasi ízeknek. A fokhagyma különösen „gonosz” meglepetésekre képes, mert dohos, „pincezamatot” csempészhet be a férfias nedűbe.

Óvatosan a husikkal

Akár csak a hölgyeknél, érdemes a férfias ízek érdekében is óvatosan bánni a húsfogyasztással.

Ha valaki igazi nagymenetre készül, vagy ez az első, reményei szerint teljes körű szex-csata álmai nőjével, érdemes néhány napra áttérni a vegetáriánus étrendre. Meglepetéssel fogja majd tapasztalni, hogy férfierejét a húsmentes étrend cseppet sem gyengíti, miközben tapintatos módon készíti elő a „főfogást” a kiválasztott számára.

A vörös húsok ebben az esetben teljesen kerülendőek, de szárnyasból vagy halból is csak módjával csipegessen, aki szeretné üde ízekkel elkápráztatni kedvesét.

Csoki és szesztilalom

Ha a férfi valóban jót akar párjának- szex-randi előtt legalább 48 órával érdemes szesz, csoki valamint koffein tilalmat bevezetni, ugyanis mindhárom fáradttá és kesernyéssé tompítja a sperma ízét. Helyettük fogyasszon annyi gyümölcsöt, amennyit csak bír. A férfiaknál is az alma lehet a befutó, illetve az ananász.

A férfiak jelentős része szereti, egy részük egyenesen megőrül érte, és csak egy egészen kicsi hányad az, aki nem szívesen nyalakodik az örömök kertjében.

Akik szeretik, azok viszont egyöntetűen megegyeznek abban, hogy azonos ízű női nemi szerv nincs…. És hogy amellett, hogy ahány hölgy, annyi íz lehet, ugyanannál a nőnél is változhat a punci íze. De hogy miért a gazdag íz-kínálat? Ennek jártunk a végére..

Kóstolt gyönyör

Hormonfűszer és a feromonok

Az egészséges, minden fertőzéstől mentes hüvelyváladék vízszerű és illatmentes, de cseppet sem íztelen.

Az alapízt ugyanis befolyásolhatják a hormonok, vagyis minél inkább közeledik a menstruáció, annál „fém-ízűbb” lesz a váladék, ugyanakkor a peteérés közeledtével, és konkrétan a peteérés idején valami egészen különleges, csak arra az egy nőre jellemző koktélt kavarnak ki a hormonok, miközben a váladékból csábító illatfelhő kavarog elő. Aligha van olyan férfi, aki egy szexuálisan érett, a termékenységtől vadul illatozó nőt ne szeretne megkóstolni. De akit nem zavar és kellőképp nyitott a szexuális ízekre, az az orális játék közben, partnere csókja segítségével, maga is megkóstolhatja, hogyan változik napról napra a saját ölének zamata….

Gyümölcsös íz-varázs

Egyes kutatók azt állítják, hogy a hüvelyváladék-ízversenyében messze beelőzik társaikat azok a nők, akik nem fogyasztanak mást csak növényi eredetű táplálékot, illetve kifejezetten a gyümölcsök azok, amelyek a szervezet szűrőjén áthatolva képesek üde zamatokkal gazdagítani a női ízeket.

A gyümölcsök közül se mindegy persze, hogy mit vetünk be, ha tudatosan szeretnénk felállítani a női terülj-terülj asztalkát:

Első körben ajánlhatjuk a teljesen hétköznapinak számító almát, ám nem akármelyik vállfaját, kifejezetten az ad kellemes ízeket, amelyek magas cukortartalommal bírnak. És ugyanezen elv mentén érdemes a gyümölcsökből válogatni, azok a gyümölcsös ízek fognak felragyogni a koktélban, amelyek extra módon édesítenek. Ilyen lehet a papaya, a banán, a mangó, az eper de még az ananász is. Illetve a fórumbeszámolók alapján a szőlőt is szívesen vetik be mindazok, akik otthonosan mozognak a szex-gasztronómiában.

Húsmentes napok?

Amilyen hatásos lehet a gyümölcs, olyan kellemetlen meglepetést képes okozni a hús és a tejtermék, főleg akkor, ha vörös húsokat választunk és azokat erősen fűszerezve fogyasztjuk el. A só, a bors, a hagymafélék és a karakteres jellegű fűszerek illat és íz-molekulái a hüvelyváladékban is felismerhetőek maradnak. Ám amennyivel gazdagabb lesz egy-egy étel a fűszerektől, olyan fanyarrá válhat a női öl íze a kóstoló során, így a tapasztalt, kényes ízlésű „vendégek” szerint jobb csínján bánni a fűszerekkel, ahogy a húsfélék közül is a szexuális örömökre szánt napok során (és ha lehet már egy nappal előtte is) lehetőleg csak nagyon kevés fehér húst, illetve csak halat fogyasszunk.

Pezsgő helyett ásványvíz

Bár az erotikára való ráhangolódást és a görcsök oldását jótékonyan segíti az alkohol, a főfogás ízét kifejezetten keserűvé tompítja az ital. És itt szinte mindegy, hogy bor vagy édes italról van e szó, az alkohol nem tesz jót a női ízeknek, ahogy a koffein is képes kellemetlen perceket okozni a lelkes fogyasztónak.

A tiszta víz illetve az ásványvíz, főleg ha a szükséges mennyiséget nem sajnáljuk a szervezetünktől, kifejezetten finomítja a különböző ízekből összerázott koktélt. Hiszen a víz szinte átmossa a szervezetet, és kiöblíti az esetlegesen felszaporodó méreganyagokat is.

Keretbe:

Az édesszájúak számára valószínűleg rossz hír, hogy a természetes gyümölcscukrokkal ellentétben, a más jellegű édességgel bevitt szénhidrátok (pl csokoládé) negatív irányba befolyásolja a váladék ízét, így ha szeretnénk igazán finom, és üde ízekkel kínálni a partnert érdemes a csokoládét a szex utánra tartogatni…… valamint a cigarettát felejtsük el, mert a kifejezetten káros nikotin mllett füstaromával bombázza a szervezet teljes vízháztartását, így a hüvelyváladékot is.

.

Anális szex – Szex a hátsóudvaron

$
0
0

Anális szex – Szex a hátsóudvaron

Még mindig nagy az álmélkodás az anális behatolást illetően, pedig, ha hinni lehet a krónikáknak, végigkísérte az emberi történelmet. Egyes kultúrákban és korokban a nem kívánt várandósság megelőzésének módszereként alkalmazták, máshol egyszerűen része volt a normál, a természetes erotikának, megint máshol a homoszexuális férfiak számára nyújtott (nyújt) lehetőséget az összeolvadás megélésére.

De mi a helyzet ma? Mit mutat az Ország Nagy Szextesztje és izgalmas kérdés az is, hogy vajon miért tartják megalázónak a nők?

Persze még ma is sokan, kifejezetten a homoszexualitáshoz kapcsolják a fogalmat, ám az Ország Nagy Szextesztjéből immár világosan kiderül, hogy a férfiak 76 %-a pozitívan gondol az ilyen típusú szexre (kipróbálná vagy már ki is próbálta a behatolás speciális örömökkel gazdagított módját. Ez a nőknél teljesen máshogy alakult: a válaszadók 61 %-a nem szeretné kipróbálni, vagy ha már próbálta, negatív volt az élmény. Egy biztos a nők és férfiak 60-60 %-a már túl van egy vagy több anál-próbán.

Ami viszont elgondolkodtató, és nem vet túlságosan jó fényt a vállalkozó kedvű férfipartnerekre, hogy az anális szexet már próbált nők 50 %-a számára kellemetlen volt a hátsó kapun való kopogtatás, ennek pedig nem lehet más magyarázata, mint a nem megfelelő technika alkalmazása és az esetleges türelmetlenség. Ugyanakkor a hetero férfiak csupán 15%-a tartja kellemetlennek az anális nagypróbát.

Egy biztos, bár azonos arányban próbálta ki mindkét nem az anális aktust, a férfiak és a nők nagyon másként gondolkoznak erről a témáról…

Úgy tűnik, a nőknek mégsem jön be annyira a hátulról érkező örömszerző akció, hiszen már láttuk, hogy kifejezetten kellemetlen élménynek bizonyult a nők felének. Egyszerűen nem tetszett nekik a dolog, de ami még elgondolkodtatóbb, hogy a nők 65%-a egyenesen megalázónak tartja az anális szexszet, vagyis minden harmadik nő elutasítja azt a gondolatot.

Akadnak, akik még sohasem próbálták

Látjuk, hogy a nők, akik még sosem próbálták, azok 80%-ban azért nem tették, mert egyszerűen nem akarják. Azoknak a férfiaknak viszont, akik még nem próbálták az anális szexet, azok 84%-a igenis szeretné kipróbálni. Ezek után jogosan merül fel a kérdés, hogy kik azok a nők, és mit tudunk azokról a nőkről, akiket ez izgatna, de még nem próbálták ki?

Az anális szex ugyan nem annyira népszerű a nők körében, de nem olyan magas az elutasítása, mint azt korábban feltételeztük.

A népszerűtlenség két fontos ok miatt teljesen érhetőek:

Az egyik, hogy ez a póz a nők számára lehet fájdalmas is, míg a férfiaknak akkor nem, ha ők követik el a behatolást, és nem ők a befogadó felek.

A nők kitöltők 32%-a mondta azt, hogy szerinte az anális szex megalázó. Ez elég nyomós érv lehet ellene adott esetben. Nem értik a póz jelentését a nők, és ha a férfiak ezt szorgalmazzák, akkor nem ártana megfogalmazni, hogy miért is szeretnék? Mit jelent? A kapcsolatban mit jelent? A nőre vonatkoztatva mit jelent?

Fontos kérdés marad azonban, hogy vajon kik vannak többen? Akiket a jelentés zavar, vagy azok, akiket valami más, mondjuk a fájdalomtól való félelem tart távol az anális gyönyörtől?

Az is nagyon jól kivehető a szexteszt adataiból, hogy azok tartják a legmagasabb arányban megalázónak az anális behatolást, akik soha nem próbálták még, és nem is akarják kipróbálni, vagyis nem valamilyen megszerzett tapasztalat (rosszul kivitelezett akció, fájdalom, kényelmetlen póz) miatt állítanak sorompót, hanem egyéb belső korlát miatt. Akik még nem próbálták ki az anális szexet, de megalázónak gondolják, azoknak 80%-a ugyanakkor az orális szexről is hasonlóképpen vélekedik, vagyis azt gondolja, hogy az orális szex is megalázó lehet adott körülmények között. Összesen 10 419 kitöltő nő van, aki még sosem próbálta az anális szexet, de megalázónak gondolja azt.

Azok, akik azonban azt állították, hogy az anális szex nem megalázó, azok 72%-a saját élmény alapján tette le a voksot a hátsó örömszerzés mellett, és további 10% úgy, hogy nem próbálta ugyan, de kifejezetten izgatja a lehetőség.

Akik kipróbálták, és kellemes volt számukra, azok 8%-a azonban a pozitív élmény ellenére is úgy vélik, hogy az anális szex az megalázó a nőre nézve, míg akik kipróbálták és kellemetlen volt, azok 36%-a van ugyanezen a véleményen.

Mit jelenthet mindez?

Azt mindenképpen, hogy a nők nagyobb része úgy utasítja el az anális szexszet, hogy sohasem próbálta. Csak előfeltevései vannak ezzel kapcsolatban, valamint hogy az análi szexszet tapasztalat nélkül elutasítók az orális szexszet sem preferálják. A belekóstolók fele azonban a továbbiakban azért utasítja el, mert kellemetlen, fájdalmas élményként íródott be erotikus emlékkönyvükbe, úgy, hogy lehetett volna kellemesebb, örömmel teli is a szituáció, ha az akciót a férfiak érzelmileg, a szex tartalmát tekintve és a gyakorlatban is alaposabban készítenek elő.

Hogyan?

Csak gyengéden!

A legelső és talán legfontosabb lépés a megfelelő kommunikáció, az új elem beillesztése a pár szexuális repertoárjába: vagyis annak megindoklása a kezdeményező fél részéről, hogy miért? Miért most és mit jelent számára?

Az egyértelműen kiderült, hogy a „Nekem tetszene!”-felkiáltás, igencsak sovány magyarázat a nő számára, aki szeretné tudni, hol van az ő szerepe a szexuális tartalomban.

Mire gondolunk? Bármilyen indok, ami jelenlegi, kapcsolati jelentést hordoz jó megfejtés lehet. Például mindenféle kalandot szeretnék veled kipróbálni, minden helyre veled szeretnék elmenni és veled felfedezni a világot, vagy hogy szeretnélek egy új orgazmus-élménnyel megajándékozni, hátha sikerül! Feltéve, hogy ezek bármelyike igaz. A gátlások levetkőzésének igénye is gyakori indoka az anális próbáknak, a beengedés nagykapujának is szokták hívni (egy szlovák antropológus nevezi így) az anális szexet. Legtöbben mégis a birtokláshoz, birtokba vételhez kapcsolják a jelentését, és ha már így állunk, és ez az igazság, akkor a beszélgetés szóljon erről, elméleti viták elterelő műveletsora helyett.
Aki viszont jelentés nélküli szexet óhajt folytatni, az magára vessen! Ez után következhet a partner gondolatainak meghallgatása, és a kölcsönös döntés, ami ilyen esetben nem árt, ha gyengéd, bizalommal teli légkörben zajlik.

A kellékek

Síkosítás nélkül biztos, hogy kellemetlen élmény lesz belőle, az análszex tehát már csak ezért sem egy hirtelen felindulásból megvalósítható akció, hiszen alapos előkészítést, és a szükséges kellékek beszerzését igényli. Kell tehát egy víz alapú síkosító, lehetőleg olyan, amely nem okozhat allergiás reakciókat.

Szükség van továbbá megfelelő vibrátorokra. Az anál-vibrátorok gyöngysor-szerűek és a legkisebb közülük kisujj vastagságú, majd fokozatosan tágul, nem nagyobbra, mint kettő ujj.

A sikosítót folyamatosan és bőven kell biztosítani, hiszen a végbél hámja nem termel ilyen anyagot, a higiéniára pedig fokozottan kötelező ügyelni, hiszen a végbél, ellentétben a hüvellyel nem tágul harmonika-szerűen, hajszálrepedések keletkeznek rajta.

Az aktus előtti beöntésről megoszlanak a vélemények, tény, hogy a nem szakszerű beöntés legalább annyi sérülést és kárt okozhat, mint a beöntés nélküli akció.

Nagyon fontos, hogy az anális szex nem „bírja el” a nagy, mélyrehatoló lökések. Végig gyengéd mozdulatokat igényel, mert ha közben nem is, de utólag fájdalmas lehet majd az akció során szerzett hámsérülés.

 

Akad, akinek a szex legizgalmasabb területe, mások félnek tőle vagy ismeretlenül is elutasítják, ám egy biztos, kevesen maradnak közömbösek, ha az anál- szexről esik szó. Ezt erősíti meg a következő cikk:

Szex-terep a hátsó kertben

A nők számára azonban még kényesebb és megosztóbb a kérdés, hiszen jellemzően éppen a női test az, amely titkos kapuként szolgál az anális örömökhöz.

Az Ország Nagy Szextesztje nem is olyan rég nyilvánosságra hozott adatai alapján mát tudjuk, hogy a nők több mint fele nem vágyik popsi-szexre.

Ez a magas szám azért elgondolkodtató, mert azoknak az elutasítását is tartalmazza, akik már engedtek a kíváncsiságuknak, de nem találtak benne élvezetet, sőt fájdalmas élményként maradt meg számukra a próbálkozás.

A megkérdezett nők mindösszesen 31 százaléka azonban gyönyört lelt a hátsó kapu környékén és semmi problémát nem jelent számukra kedvesük ilyen úton való befogadása.

Anál-varázs?

Persze, amikor anál – szexről beszélünk, akkor mindenki azonnal a teljes, a behatolással együtt járó aktusra gondol, pedig az anál szexnek akadnak gyengédebb, szelídebb, az erotikával mégis kézen fogva járó fázisai, amelyek jó esetben megelőzik a konkrét kapunyitást.

A végbél környékének ujjakkal vagy nyelvvel történő izgatása, a combtőtől induló apró csókokkal való borítása is „területileg” az análszex része, így sokan, amikor azt mondják, hogy soha nem próbálták, tévednek, illetve pontatlanok, és komoly kérdéseket vethet fel, hogy a hüvelyhez ennyire közel fekvő terület, amely számos, izgatásra alkalmas idegvégződéssel rendelkezik, vajon miért is marad ki egy pár szexuális repertoárjából?

A válasz kézenfekvő…. A nők jelentős része egyszerűen megalázónak tartja az anális szexet, és ennek számtalan oka lehet a neveltetéstől kezdődően egészen addig, hogy a végbélnyílás területe sok ember számára „tisztátalan” területnek számít és éppen ezért súlyos tabu. A férfiak számára azonban éppen ezért, mert „tilos”, mert titkos, mert a nők jelentős részének elutasítása miatt nehezen „bevehető a vár” , kifejezetten izgalmas, meghódítandó terület, és ha az átlagnál készségesebb, nyitottabb, vagy az erotika ezen területén pozitív tapasztalatokkal rendelkező partnerre bukkannak, szívesen átélik a popsi-szex kínálta gyönyöröket.

Nem kötelező

Az análszexnél azonban, ahogy bárminél a szexben- ha lehet még fontosabb a tudat, hogy a te tudatos és jól átgondolt döntésed nyomán nyílhat csak ki az a bizonyos kapu. És jó ha tudod, hogy a saját tested nem tudod becsapni. Hiába bólintasz tehát rá, mert a helyzet úgy hozta, vagy mert a partnered annyira akarja, hogy egyszerűen nem akarod megbántani vagy kedvét szegni…. ha te nem vágysz erre a különleges élményre, a kapun lakat marad. Vagyis minden behatolási kísérlet fájdalommal járhat, ami szinte görcsbe húzza a záróizmokat.

Kísérletezni persze szabad, és ha nem az azonnali behatolás a cél, hanem annak megtapasztalása, hogy milyen érzésekkel jár a popsi-nyílás kényeztetése (külsőleg), aztán óvatosan először szinte csak ujjheggyel a belső körök becézése,- és ezt élvezed- akkor lehet, hogy a tested magától bólint majd rá a mélyebb próbálkozásokra.

Szabályok kapun innen és túl

Talán mondani sem kell, hogy a popsi-szex előtt nagyobb gondossággal kell felkészülni az akcióra, mint máskor. A popsi ugyanis az, ami, vagyis a salakanyag eltávolításának helyszíne, éppen ezért, bármilyen kényeztetetés, az első érintés előtt kötelező az alapos nagytakarítás. Ez nem hangzik szépen. Ám ezen nincs mit körülírni, az anál-szex, csak akkor lehet kellemes élmény, ha ezt az akcióban részt vevő partnerek tudomásul veszik. Hogy ez milyen módon történik meg, nem kell részletezni, a lényeg, hogy kívül és belül ne maradjon semmi, ami gondot jelenthet, vagy megtörheti a szexi lendületet. És ez nem csak az élmény miatt fontos, hanem alapvető higiéniai szabály, amelyet ha nem tartanak be, súlyos gondok jelentkezhetnek mindkét félnél.

Hogy könnyed legyen

A popsi nem termel olyan síkosító anyagokat, mint a hüvely, ezért arról, hogy behatolás ne okozzon fájdalmat gondoskodni kell a megfelelő síkosításról. És nagyon fontos tudni, hogy ez nem csak a behatolás előtt fontos, hanem közben is pótolni kell azt, ha a popsi-körül kalandozó partnerek valódi, fájdalommentes gyönyörre hajtanak.

A síkosító mellett –a behatolás előtt- azonban nagyon fontos a megfelelő tágítás is. Ez történhet ujjal (egy, aztán két majd több ujjal is, ahogy „engedi” a kapu), illetve lehet vásárolni is erre a célra kifejlesztett tágító-eszközöket. Itt azonban a kísérletezésé a főszerep és ha nem megy, akkor nem szabad erőltetni, mert a következő alkalommal valódi „kapuzárási pánik” fogadja majd a kíváncsiskodó vendéget.

Két nagyon fontos szabályt kell még betartani anál-szex esetén, ez pedig a gyengédség, a lassúbb mozdulatok, és hogy a behatolás mélyégét, a behatolás szögét a nő irányítsa.

Fórumról hozzászólók

„ Én nem akarom és kész, nem is próbáltam, de ha a párom oda akarná rakni a farkát, hát megnézhetné magát.”

„ Először nagyon fájt és évekre elment tőle a kedvem, de a mostani párom hetekig készítette elő a terepet, és boldogan mondhatom: megérte. Gyönyör kívül- belül.”

„ Én úgy szeretem, ha közben egy vibri berreg a puncimba. Na úgy elképesztően jó.”

„Én próbáltam, nem jött be, hiába a síkosító, meg a sok jó tanács. Lehet túl nagy a farka a páromnak? Itt szerintem nagyon is számít a méret.”

„Ez undorító. Az a hely nem szexre való.”

„Nem olyan régen jött először össze, engem izgatott a dolog, és néha a saját ujjaimmal már kényeztettem magam, de ehhez jó partner kell. Olyan aki figyel rád, aki nem vadul, aki azt akarja, hogy neked is jó legyen a popsi-szex.”

Önkielégítés – Titkos játékszerek

$
0
0

Önkielégítés – Titkos játékszerek

Az önkielégítésről hazánkban Tóth Tihamér: Tiszta férfiúság című könyvéből még azt tanulhatták a szüleink, hogy különböző betegségeket okoz. Így érthető, hogy a „néplélek” még emlékszik – ha halványan is – valamire ezekből a tanokból. A jelenlegi álláspont szerint nem bizonyítható, hogy bármiféle káros hatása lenne, bár a katolikus kultúrkör továbbra is elítélően nyilatkozik róla, a szexuálpszichológiai álláspont egyértelmű: az önkielégítés sok szempontból inkább hasznos, és semmiképp sem káros, testi elváltozásokat, betegségeket pedig egészen bizonyosan nem idéz elő.

A Szexteszt eredményei arra mutatnak rá, hogy a szexualitás nagyon sok területére hatást gyakorol az önkielégítés mgeléte,, ahogy gyakorisága is. Az önkielégítéssel kapcsolatos vélekedés is sokat nyomhat a latba, nem mindegy például, hogy a gyönyört kíséri e bűntudat, vagy éppen pirulás nélkül merjük élvezni a magunknak szerzett kéjt.

Az önkielégítés az egészséges szexuális fejlődés szerves része kellene, hogy legyen, hiszen- és ez különösen a nőkre igaz, hogyan lenne képes megtanulni már fiatal lányként, hogy egészen pontosan, mitől jut fel a csúcsra, ha azt nem tapasztalja meg. Hogy hol érjen majd hozzá a jövendő partner? Hogyan? Milyen erővel? Milyen ritmusban? Mekkora sebességgel? Le és föl vagy körbe-körbe? Széttárt combokkal vagy nyújtott lábbal jut könnyebben gyönyörhöz?

És persze, túl a tanuláson, az érett felnőtt szexuális életének is része lehet az önkielégítés. Néha azért, mert egy időre partner nélkül maradt valaki, máskor partner mellett is születik igény a maszturbálásra, mert eltérő lehet a szexuális étvágy, vagy azért, mert jön egy inger, egy gondolat, a vágy, és éppen nincs kéznél a kedves…..

Ám a szégyenérzet úgy tűnik érett szexualitás esetén is tetten érhető….

Az Ország Nagy Szexteszjének eredményeiből kiderül, hogy a nők még mindig szemérmesebbek ezen a területen:

De milyen gyakran is végzünk önkielégítést egyáltalán?

A Szexteszt szerint a nők és a férfiak különböznek ebben a kérdésben. A női kitöltők 22%-a egyáltalán nem végez, 62%-uk nagyon ritkán, ritkábban, mint kéthetente vagy egyáltalán nem maszturbál.

Hetente vagy annál gyakrabban a nők csak 22% -a önkielégít.

A férfiak esetében más a helyzet: 50%-uk hetente vagy gyakrabban szerez örömet magának, vagyis több mint kétszer magasabb a férfiak között az önkielégítés heti gyakorisága, mint a nőknél.

Az életkor is számít:

Az életkor előrehaladtával férfiak esetében az önkielégítés csökken. 20 éves kor alattiak 72%-a legalább hetente maszturbál, ez az érték azonban fokozatosan csökken, a 41-45 éves korosztályban ez már csak 40%.

Az is látszik, hogy ez szokás kérdése is. Van, aki nem csinálja, van, aki igen, a kéthetente gyakoriság elég alacsony, a ritkábban, mint kéthetente vagy pedig a hetente sokkalta népszerűbb.

Nőknél más a rajz: azok száma, akik sosem csinálták, 10%-ot csökken 36 éves korra (vagyis akadnak, akik erre a korra azért végre belevágnak a dologba), de stabil 20% kitart a páros vagy sehogy szex mellett.

A nők esetében az életkor előre haladása a nemi örömszerzés ezen módjának növekedésével jár együtt. De a heti gyakoriság maximuma itt is csak a nők 20%-a.

A nők egyértelműen kevesebben végeznek gyakori önkielégítést, és ennek valószínűleg a bűntudathoz van köze.

Az életkor előrehaladtával azonban csökken a szégyen és a bűntudat azoknak az esetében, akik végeznek önkielégítést. Azok, akik nem végeznek minden életkorban, sokkal magasabb szégyenérzetről számolnak be, a csökkenés ott csak 25 éves korig történik és sokkal kisebb mértékben.

20 év fölött a férfiaknak csak 10%-a érez bűntudatot az önkielégítés miatt, bármilyen életkorban.

A nők ezt a nyugvópontot csak 36 éves koruk után érik el.

A Szexteszt nagyon fontos adata, hogy azok a nők, akik nem éreznek szégyent vagy bűntudatot az önkielégítés miatt, sokkal gyakrabban érik el mindkét orgazmust, sokkal ritkább köztük az, aki nem éri el egyiket sem. Továbbá a szégyenérzéstől mentes, önkielégítő nők többször közösülnek partnerükkel.

Ez az összefüggés azonban a férfiakra is igaz.

Önkielégítés és a partner kitérése a szex elől

Minél többször önkielégít egy nő, annál kevesebbszer tér ki partnere szex-közeledése elől.

Ez azért nem meglepő, mert az önkielégítés a vággyal függ össze, ráadásul oda-vissza. Több önkielégítés nagyobb vágyat szül, és a nagyobb vágy, természetesen, több önkielégítést.

A férfiak önkielégítése nem befolyásolja azt, hogy ők kitérnek-e a szex elől, vagy sem. (De tudjuk, hogy ők észre sem veszik), kivéve a naponta többszöri önkielégítést, mert az felnőtt korban már a megcsalással is összefügg, nagyon ritka, és kitérést jelent a szexpartner elől.

A partner kitérésével azért összefügg, egyértelműen és mindkét nem esetében. Akinek a partnere kitér, az gyakrabban önkielégít.

Azoknak a férfiaknak, akik el tudják mondani a szex – fantáziáikat, csak 30%-a végez önkielégítést heti rendszerességgel. 40% kéthetente. 30% hetente még így is végez. További 5%-ot csökkent, ha a partnerük nem szokott kitérni a szex elől.

25% ilyen ideális helyzetben is végez önkielégítést hetente.

A nők 10% a akkor is végez önkielégítést, ha a partner sosem tér ki ,és minden szexfantázát meg tud osztani partnerével. Ugyanakkor aligha találunk olyan nőt, aki bátran vállalná –és vallaná be, hogy a fürdőszoba polcán, vagy az éjjeliszekrény titkos kis rekeszében a papírzsebkendő mellett egy-két vagy több gyönyörszerző segédeszköz is állandó helyet kapott.

Titkos gyönyör- kütyük a neszeszerben?

A nagyon bátrak a sminktáskában hurcolják ugyan a rezgő kis barátot, ám ha így is tesznek, akkor szinte biztos, hogy csillogó rúzsnak álcázott darabot hurcolják magukkal.

Mert még mindig kínos, ha kiderül, hogy valaki bizony szereti, és ha teheti nagy gyakorisággal használja is a szexi orgazmus-barát játékeszközt.

Az ország nagy tesztje azt vizsgálta, mekkora százalékban használják a nők a segédeszközöket, és ha igen, akkor azt egyedül, önkielégítés közben teszik e, illetve mennyire férnek bele a párkapcsolatokba a szexuális segédeszközök?

A válaszok alapján úgy tűnik a nők 36%-a kedveli a játékszereket, míg ez a szám a férfiaknál csupán 24 %. Ugyanakkor egyik nem sem füllent, csak éppen az eszközök nem biztos, hogy közös aktus közben kap szerepet, hiszen a nők egy jelentős százaléka (14%) kifejezetten magányos perceiben veszi kézbe a rezgő darabokat. Ez a férfiak csupán 1%-nál történik ugyanígy.

Ebből következően a nők csupán 24%-a használja párjával közösen a gyönyörcsalogató játékokat, vagyis minden harmadik válaszadó nő él a lehetőséggel, ugyanakkor az eszközkedvelő hölgyek egyharmada nem osztja meg az örömét és a lehetőséget partnerével….

Érdekesen alakult a játékeszközök elfogadottsága az életkor szerinti felosztásban is, e szerint a harminc év feletti nők (31-45) számára tűnik jó mulatságnak az eszköz bevonása a szexbe (vagy az önkielégítést segíti elő vele), illetve a kipróbálók száma (akár egyszer is) 31 éves korig meredeken emelkedik, aztán stagnál, majd 45 év fölött zuhanni kezd. A szakember véleménye szerint ennek prózai oka az lehet, hogy idősek voltak már, mire egyáltalán hozzá lehetett jutni az eszközökhöz, a szocializációja pedig még később/lassabban következett be ezeknek.

Az idősebb 46-50 fölötti nők ennek ellenére szeretik és használják az eszközt (40% válaszolt igennel), de partnereik már nem ennyire bevállalósak, kevésbé tűrik meg az ágyban a rezgő játékokat.

A stabilan egyedül játékeszközöket használó nők szexuális szokásai jelentősen eltérnek a párkapcsolatban is bevállaló és közösen használó, vagy egyáltalán nem használó nők szokásaitól.

Akik egyedül használják a segédeszközöket, azoknak sokkal inkább vannak olyan fantáziái, melyekről nem számol be partnerének,

Sokkal többször végeznek önkielégítést, illetve többen jelölték be azt, hogy partnerükkel való kapcsolat gátolja őket a személyes kibontakozásukban, továbbá nagyon fontos, hogy akik egyedül használják a segédeszközöket, azok ritkában közösülnek párjukkal.

Orgazmus megjátszása- A hamis sikoly

$
0
0

Orgazmus megjátszása- A hamis sikoly

Két nagyon fontos tendencia figyelhető meg az életkor emelkedésével:

A nők orgazmus készsége javul az éveik számának emelkedésével… ám a férfiak gyanakvása legalább ugyanilyen erősen emelkedik, ahogy telnek az évek.

Vagyis egy bizonyos életkor után már éppen itt az ideje a valódi orgazmus elérésére törekedni, hiszen egyrészt a gyönyör kézzelfogható közelségbe kerülhet, másrészt a pasik már nem elégszenek meg a álruhás kéjjel: szeretnek biztosra menni.

De baj az, ha néha téves címkével látunk el olyan aktust is, amelynél lusta volt a gyönyör?

A kérdés azonban nagyon éles, és ahogy szaladnak az évek, egyre fontosabb lenne a válasz, hogy miért? Miért késik vagy marad el a gyönyör, és lehet e segíteni?

Mit mutat a Szexteszt?

Az Ország Nagy Szex-tesztjének kérdése csakis a nőkhöz szólt, és arra kerestük a választ, vajon a tesztet kitöltő nők életük során színlelték e már a gyönyört, ha igen hányszor és persze a legfontosabb: jelenlegi párkapcsolata során is előfordul e, hogy csak színjáték volt a felhőket ostromló csúcs?

A színlelt orgazmus, úgy tűnik a nők jelentős részénél bevált fogás a szexuális aktus során. Hiszen a válaszadó nők 63%-a élt már ezzel a természet adta lehetőséggel, vagyis azzal, hogy a pasiknak aligha van esélyük leellenőrizni, hogy partnerüket megcibálta e az érzéki vihar, vagy sem…

A nők 37%, válasza szerint nem színleli az orgazmust, ám arról nem ad számot a statisztika, hogy azért nem, mert őszinte a válaszadó és szembesíti partnerét a lehangoló ténnyel, esetleg azért nincs szüksége színlelésre: mert a szex, orgazmus-hegyeket biztosított számára.

A színjátékot bevállaló nők 40%-a nem a régmúltban, feltételezhetően egy feledhető kapcsolatban játszotta csak el a gyönyört, hanem a jelenlegi partnert is „megkíméli” az igazságtól…..

De mi van a háttérben? Egy nagyon erős attitűd:

Négy nagyon fontos közös elem figyelhető meg a Szextesztet kitöltő nők között körében:

  • A kitöltő nők 82%-a szexelt már úgy, hogy nem volt kedve hozzá
  • A nők 26%-a , vagyis majdnem minden harmadik nő NEM kérne segítséget, ha nagy a baj a szex területén
  • 65%-uk egyáltalán nem használ szexuális segédeszközt
  • 53%-uk vélekedik úgy, hogy lehet élni úgy is párkapcsolatban, hogy nem jó a szex-akár évekig…

Ez a fő vezérfonal, de emellett fontos:

  • a nők 50% szokott kitérni partnere közeledése elöl,
  • 27% szerint az orális szex megalázó(pedig a szexhez fűződő pozitív viszony és az orális szexhez való hozzáállás az egyik legerősebb összefüggés a tesztben!)
  • 35% szerint az anális szex is megalázó,
  • 15% szégyelli az önkielégítést,
  • 32% érzi úgy, hogy partnere gátolja a kibontakozásban,
  • 60 %-a nem meri elmondani szexuális fantáziáit partnerének…..

Nos akikre az összes így egyszerre igaz, azok nagy valószínűséggel nincsenek jóban az erotikával és ez látszik is:

-76% játszotta már meg az orgazmust

-86%- a kitér a szex elöl

-50% ritkábban él nemi életet, mint hetente

-23% 15 éves kora előtt veszítette el a szüzességét

-15%-nak egyáltalán nem volt soha, semmilyen orgazmusa

– 91%-a szexszelt már úgy, hogy nem volt kedve a szexszhez

Akad azonban egy olyan női csoport, ahol a partner szexuális közeledése előli kitérés mindösszesen 10%, az átlagos 82% helyett. Kik ők?

  • Azok, akik a szexfantáziáikat el merik mesélni partnerüknek!

Mi jellemzi őket?

  • Nem csak akkor szeretnek szexelni, ha harmónia van a kapcsolatban,
  • Véleményük szerint ártalmas a szex szerelem nélkül
  • Nem irritálja őket a párjuk direkt utasítása szex közben
  • Pozitívan vélekednek az anális és az orális szexről, nem tartják megalázónak és gyakori a szexuális életükben
  • Maszturbálás közben mindig a partnerükről fantáziálnak.

Ami elgondolkodtató és némileg eltér a közvélekedéstől, hogy az életkor emelkedésével, és kifejezetten 35 év fölött megugrik az orgazmust színlelő nők száma, pedig azt hihetnénk, hogy minél érettebb egy nő, annál inkább meri vállalni önmagát, vágyait, és képes is ezt a megfelelő módon kommunikálni partnere felé…..

Nem kell azonban azonnal és szigorúan pálcát törni azok fölött, akik életük során egy-két alkalommal gyönyört füllentettek kedvesüknek. E jelenség mögött ugyanis nagyon sok ok állhat: a leghangsúlyosabb például, hogy esetleg kímélni szeretnék a férfipartnert a kudarc érzésétől, főleg akkor, ha a pasi érzékelhetően mindent megtett a siker érdekében, csak éppen abban az órában valahogy a nő, bár vállalta az ölelést, mégsem tudott teljes aggyal és lélekkel a csúcsra törni….. így felmentést ad a partnerének, és nem szembesíti az orgazmus elmaradásával.

Más megközelítés szerint „nem minden orgazmus jelentésköteles….”, vagyis nem köteles a nő minden esetben beszámolni arról, hogy valóban lüktetett e a gyönyör az ágyékában. Az a jó ha igen, és ha sokszor hazudja el a zászlótűzést a csúcson, miközben a hegy derekáig sem ért, nos azzal a hazugsággal, előbb utóbb, úgyis neki kell szembenéznie. És nem a partnerének.

A Szextesztből az is kiderül, hogy a nők jelentős részének valódi kihívás a szex és talán nem véletlen a sok maszatolás és füllentés az erotikában, hiszen a mai napig nem is annyira egyértelmű a nők viszonya a saját testükhöz. Sokan vannak, akik egyszerűen nem kötöttek barátságot magukkal… ismeretlen repülőtéren a gyönyör se landol könnyedén….

Punci – para

A nők viszonya a saját testükhöz, különösen az intim testrészeikhez, meglehetősen sajátos, és kritikus, pedig elsősorban nekünk kell jóban lenni a testünkkel ahhoz, hogy gátlások nélkül tudjuk felkínálni annak, akit szeretünk, vagy akire vágyakozunk

Férfiak és nők

Míg a férfiak büszke neveken illethetik társaságban a nemi szervüket, és megadják, ami annak jár, vagy kölcsönös együttélésként, gyakorlatilag társukként kezelik hímtagjukat, addig a lányok…nos a lányok egy része még mindig szégyenkezve, pironkodva említi meg, ha megemlíti, saját testének intim táját. A Vagina monológok, noha szélsőségesen feminista attitűdje miatt itthon nem olyan népszerű, erre a gondolatra építkezik. Hazánkban nem nyert teret a feminizmus olyan mértékben, mint nyugat-európában, és ezt nem változtatja meg az, ha önmagunkat nézegetjük, de nem is feltétlenül baj ez. Sajátos néplélek a magyar, mi, magyar nők vagyunk szinte a leginkább a tradicionális szerepek támogatói szerte Európában, családbarát nő és férfiképpel rendelkezünk, minket bánt legkevésbé, hogy nyolc óra munka után ránk marad a házimunka és lelkes anyák vagyunk szomszédainkhoz képest. Van egy elmélet, miszerint a rendszerváltás előtt a magyar nők a férfiakkal szövetséget alkottak, az úgynevezett „suffering community”-t, azaz szenvedés-közösséget, vagy tudományos körben elterjed vicces nevén: a meg nem támadási szerződést. És ezek a nők nem fognak szembefordulni szövetséges társaikkal a feminizmus égisze alatt. Minden esetre, a szélsőséges feminista felhangok mellőzésével, talán egy pár szót ejthetünk a szemérmesebb tájakról is.

Anyáinktól hozzuk

Ennek persze oka van, ám mielőtt női ágon lévő felmenőinket hibáztatni kezdenénk azért, hogy még ma sem, vagy csak szemérmesen meri olyan sok nő körbejárni a nemi szervének témakörét, nem árt, ha egy pillanatra visszatekintünk akár csak a múlt század elejére, amikor még a szó, maga a női nemiszerv néven nevezése is bűn volt. És persze gyalázatos bűn volt minden olyan gondolat és vágy egy nő számára, ami nem feltétlenül függött össze a (családon belüli) gyermeknemzéssel. A puncinak kultúránkban valóságos forradalmat kellett megélnie ahhoz, hogy egyáltalán beszélni lehessen róla, és ha ma úgy is tűnik, mintha a társadalom átesett volna a ló túloldalára, és minden a szex, és a női öl körül forogna, ez azért lehet, mert egyszerűen még nem találtuk meg a finom és kényes egyensúlyt az erotikában, valamint a helyes, magabiztos viszonyt saját vaginánkkal.

A kíváncsiság blokkolása

Amilyen őszinte kíváncsisággal tudja és akarja saját teste minden porcikáját felfedezni egy kisgyerek, olyan gyorsan rejtik ruha és szemérem alá azokat a bizonyos testrészeiket a szülők és környezet. Mielőtt valójában átélhetné bárki, de különösen a lányok, hogy testük úgy szép, ahogy van, és bár vannak szabályok, amelyeket ildomos betartani, attól még a punci ugyanolyan természetes, hogy létezik, mint a kezük vagy a fülük, olyan félmondatokat csípnek el, amelyből azt szűrik le, hogy a comb közötti terület titkos, és nem helyénvaló az azzal kapcsolatos kíváncsiság. Továbbá nagy valószínűséggel egyetlen anya se méltatja szépségét kislánya vaginájának, ahogy azt mondjuk a legnagyobb természetességgel megteszi gyermeke egyéb testrészeit illetően. Vagyis azzal hamar szembesül a lánygyerek, hogy szép lehet a haja, az orra, az arcocskája, de soha egyetlen dicsérő, elismerő szót sem hall testének olyan szervével kapcsolatban, amely egy bizonyos életkor után kiemelt szerepet fog játszani az életében.

Anikó, 37 éves tanítónő

Én kislányként hamar felfedeztem, hogy van puncim, és hogy jó hozzáérni. Kellemes érzés, de fürdésnél anyám állandóan sürgetett, és folyton rám szólt, hogy siessek, húzzak már bugyit… mert mit szólnak mások. Nagyon kicsi voltam, talán még óvodába se jártam, de ez az utasítás, és főleg a hangsúly, ahogy arra szólított fel, hogy takarjam el magam, megmaradt. Mintha csúnya látvány lenne. Nem volt durva a dolog, csak az ingerült-szégyenlős takargatás, az ne lett volna.”

Virág, 31 éves, mérnök

Édesanyám elég későn szült engem, talán ez volt az oka a szemérmességének, és hogy olyan nehezen közelítette meg ezt a kérdést. Emlékszem egy alkalommal rányitottam az ajtót, amikor szappanozta magát ott lenn. Rám üvöltött, hogy azonnal menjek ki. Én meg rémültem menekültem, de nem is a kiabálás miatt, hanem mert olyan volt az arca, mint akit valami bűnös dolgon kaptak. Pedig csak tisztálkodott.”

Én még sohasem láttam

Ez természetesen nem jelenti azt, hogy úton-útfélen foglalkozni kellene a kislányok titkos ékszerével, csak megállapítottuk, hogy ez a jelenség és ez a hozzáállás a mai napig tartja magát. Vagyis nem véletlen, hogy a nő a saját nemi szervére gondolva azt nem értékeli, vagy érzi természetes módon szépnek, hiszen aligha találkozott olyan mondattal, amely lényegre törően és ártatlanul csak annyit mondott volna, hogy a „puncid úgy szép, ahogy van.”

Nagyon sok nő egyszerűen képtelen szembesülni saját nemi szerve látványával. Amennyiben legyőzi gátlásait és mégis tükröt tart széttárt combjai közé, akkor viszont azonnal kijelenti, hogy az csúnya: túl nagy, túl kicsi, túl domború, fodros, cikkcakkos, szabálytalan. Soha nem szép, még csak nem is elfogadható. A „punciszemle” egyszerűen nélkülözi a szükséges objektivitást és a gátlásokkal, negatív beidegződésekkel terhelt nő, saját vagináját egyszerűen nem meri szépnek látni.

Arról, hogy létezik, azonban folyamatosan meggyőz minket a természet, hiszen ovulálunk, meg menstruálunk, esetleg teherbe esünk, szülünk, máskor felfázunk, meg fertőzésekkel küzdünk…. És ezekről beszélünk is. De a puncival kapcsolatos örömök, az azzal kapcsolatos vágyak és tapasztalatok azonban nem tartoznak a toplistás beszélgetéseink közé, még a legjobb barátnőinkkel sem.

Márti, 35 éves, diszpécser

Anyámnak van egy tíz évvel fiatalabb húga, aki három kislány anyukája volt. Andi volt az első, és az egyetlen, aki-mikor együtt fürdetett a saját lányaival- azt mondta nekünk, hogy szépek vagyunk ott lenn. Kis, finom gyöngyös kagylók- ezt mondta a puncinkra. Anyám meg meghallotta és lehurrogta, hogy hogy mondhat ilyet. Minek tömi ilyennel a fejünket. De Andi csak nevetett és állította, hogy minden kislány és minden női punci gyönyörű. És tudod mi a klassz: elhittem neki. A természetes megközelítés és a humora hitelessé tette azt amit mondott”

A férfiak szerint gyönyörű

Akárhány férfit kérdeztünk meg ezzel kapcsolatban, mindegyik távolba révedő szemekkel, egyöntetűen válaszolták azt, hogy csúnya punci nincs. Minden nő nemiszerve úgy szép, ahogy van, és ez nem csak annak köszönhető, hogy a férfi természetszerűleg szeretne minél gyakrabban jó viszonyba kerülni a női puncival (minél többel?:), és vágyaktól hajtva tulajdonképpen nem is látja annak formáját és méretét, hanem mert valóban így élik meg: szépnek látják a gyönyörök kertjét és kész.

Ezt azonban csak nagyon kevés nő hiszi el maradéktalanul, és hosszú évek telnek el úgy, hogy testük kínálta örömök helyett, punciparával terhelik párkapcsolatukat.

A saját testünk, vagy testrészünk önelutasításának ugyanis ára van, amelyet javarészt önmagunkon illetve párunkon verünk le, és mindenképp a párkapcsolat rovására megy a punciparával kapcsolatos gyenge önbizalmunk, és torz énképünk.

Mi történhet?

Aki nem szereti saját testét (és punciját), az nem is akar megismerkedni vele. Nem, vagy csak ímmel-ámmal fedezi fel önmagát és az öle kínálta gyönyöröket. Aki nem szereti a saját vagináját, az komoly gátlásokkal küzd, vagyis az erotikus akciók során nem meri saját valóságában feltárni ölét, takargat, idegeskedik és belefeszül az aktusba. És nagy valószínűséggel ilyenkor nem csak a saját gyönyöre veszik el, hanem párja, partnere sem élvezheti maradéktalanul az együttlétet és a nő testének minden porcikáját.

Bár a nők jelentős része panaszkodik arról, hogy a pasik kerülik azt, hogy orális szexet adjanak, ennek egy másik vetülete is igaz: valójában szívesen okoznának így (is) örömet partnerüknek, de a nő nem tudja elmondani, hogyan és milyen erővel, ritmusban érintse a csiklóját, a szeméremajkakat a nyelvével a partner, hiszen nem fedezte fel saját testének legérzékenyebb területét. Így sokszor csak maszatolás lesz a lelkes adakozásból így elillan a kedve a férfipartnernek, főleg ha azt érzékeli, hogy terepmunkája mit sem ér, valamint a kéj helyett zavarral küzd a nő….

Sára, 39 éves

A volt férjemnek soha nem engedtem volna, hogy a nyelvével érjen ott hozzám. Persze nem is akarta volna. Válás után, a sokadik partnerrel jutottal el odáig, hogy már nem takartam el az arcom, sőt már szinte a látványát is kívánom, ahogy ott lenn kényeztet a kedvesem. Ehhez azonban hosszú út vezetett, és komoly szexuál-pszichológusi munka, hogy képes legyek elfogadni, és ennek nyomán elengedni magam. Hogy merjem igazán élvezni azt, hogy nő vagyok.”

Borotvált önbizalom

Egy biztos, az a nő, aki meri vállalni és nyíltan felkínálni ölelésre, csókra, és behatolásra az ölét, az nagy valószínűséggel borotváltan és borotva nélkül is elfogadja saját magát és a puncijával kapcsolatos beavatkozások elsősorban nem feltétlenül saját esztétikai igényeit elégítik ki, csak a kényelemre törekszik, vagy párja kívánságát teljesíti.

Itt is át lehet azonban esni a ló túloldalára, így olyan helyzet is akad (és egyre több ilyennel találkozunk), akik csak akkor merik felvállalni és elfogadni nemiszervüket, ha azt milliméter pontossággal „méretre, formára” szabja a sebész. Vagy akkor sem….

Női szexuális problémák – Ha késik a gyönyör

$
0
0

Női szexuális problémák – Ha késik a gyönyör

A nők körülbelül tíz százaléka egész életében egyetlen egyszer sem él át orgazmust, de az orgazmus hiánya a nők 15-20%-át érinti. Vagyis vagy van, vagy nincs. Történik ez úgy, hogy a női orgazmuszavarok legalább olyan jól megragadhatóak és kezelhetőek, mint a férfiak szexuális problémái és hihetnénk azt is hogy a nők hamarabb észbe kapnak és szakemberhez fordulnak, ám nem így történik. Már tudjuk, a nők 27%-a komoly szexuális probléma esetén sem kérne segítséget. Esetleg nem is kér?!

Mit mutat a Szexteszt?

Az összes válaszadó nő 90%-a elégedett szexuális felvilágosításával, miközben a Szexteszt eredményei arra mutatnak rá, hogy nem kevés azoknak a hölgyeknek a száma, akiknek fontos lenne a minél gyorsabb segítség.

A szexteszt adatai alapján tudjuk, hogy a nők 21%-nak csak klitorális, 10%-nak csak hüvelyi orgazmusa volt, és csupán 63% azoknak a hányada, akik átélhették már a mindkét típusú gyönyört. A tesztadatok egy kicsit kedvezőbb képet festenek ugyan az orgazmust egyáltalán nem ismerők nők hányadáról, mint azt az eddigi felmérések mutatták, hiszen mindössze 3% vallotta azt, hogy soha nem volt még orgazmusa, további 3% azt, hogy szintén soha, de azért színleli a gyönyört.

A nők 53% akkor is a párkapcsolat mellett szavaz, ha nem jó a szex abban a kapcsolatban, és csak 36% mondja azt, hogy ha se a szex, se a párkapcsolat nem kielégítő, akkor tovább kell lépni. 64% benne marad a kapcsolatban, bár 27% szeretné kideríteni, hogy mi a baj, és változni vagy változtatni, 16% azonban úgy véli barátsággá kell szelídíteni a kapcsolatot (szexmentesen) és csak 22% venné igénybe szakember segítségét.

A konklúzió azonban az, hogy a nők nagy része maradna, szeretné jobbá, gyönyörtelibbé varázsolni a kapcsolatot, de nem tudja hol is kezdjen hozzá…

Talán meg kell ismernünk a saját testünk és lelkünk működését, és azt is, hogyan kerülhetünk egyre közelebb a másik nemhez, hogy a legizgalmasabb játék a szex, öröm legyen mindkét nem számára. A csatlakozó cikkek ehhez kínálnak megoldásokat. Talán éppen a gyönyörhöz vezető utat….előtte azonban lássuk, milyen szexuális zavarokról lehet szó:

Elsősorban természetesen az orgazmus zavarairól !

Nőknél akkor beszélünk orgazmus zavarról, ha az izgalmi szint megfelelő, vagyis a nedvesedés beindul, a vágyakozás fellobban, halad minden a maga útján, a nő mégsem képes átlépni az orgazmus küszöbét. Ez a sokadik kudarc után súlyos önértékelési zavarokat okozhat, és valójában a csalódással teli szextől egy idő után elmegy a kedv.

A jelenség hátterében fizikai és lelki tényezők egyaránt állhatnak. A lelki tényezők között szerepel a meg nem feleléstől, a kudarctól való félelem, amikor a nő nem akar csalódást okozni párjának, de a saját testével kapcsolatos negatív gondolatok, a tapasztalatlanság illetve az ügyetlenség érzése blokkolhatja a következő izgalmi szint elérését.

Ehhez jön továbbá minden, amit gyerekkorban a batyuba pakoltunk: a gátlások, az egymáshoz való alkalmazkodásra való képtelenség, az önkontroll elvesztésétől való rettegés, a családból kapott rossz beidegződések, például a szexszel kapcsolatos bűntudat. Mert a szex az illetlen, a szex az állati és mocskos, vagy egyszerűen az a korlát, hogy a nő nem mer, mert soha nem engedték meg neki, önfeledten játszani. Hiszen a szexhez ez is kell: az önfeledt játékra való képesség lazasága.

A női orgazmus zavarok hátterében persze lehetnek ennél is súlyosabb okok, olyan traumák, amelyek nagyon mély sebeket ejtettek bontakozó nőiességén az egykori kislánynak. Szexuális kizsákmányolás, vagy éppen a legdurvább erőszak.

Néha azonban egyszerű testi ok áll a háttérben, például az érrendszer. Az idegrendszer betegségei vagy cukorbetegség.

A szexuális ingerlésre adott csökkent válasz is ismert és meglehetősen gyakori probléma a nőknél.

Mit jelent ez?

A nők 43%-nál fordul elő ez a jelenség, amikor a szexuális ingerlés ellenére nem indul be a szervezet válasza: a hüvely nem nedvesedik, nem telik fel vérrel, vagyis nem duzzad meg. Szemlátomást áll a folyamat, vagyis nincs izgalmi válasz. Hiába a partner lelkes munkája, és hiába a vágyakozás és a szerelem a nő részéről, amikor a teste egyszerűen cserben hagyja. És ne legyenek illúzióink, ha az orgazmus robbanását nem is tudják minden alkalommal tetten érni a férfiak, az, hogy a nő nemi szerve izgalmi állapotban van e vagy sem, az bizony szemmel látható, hiszen a vérbőség hatására megduzzad, és nedvesen csalogatja a partnert.

A csökkent válasznak, a nehéz elélvezésnek, ahogy a többi szexuális zavarnak is, számos oka lehet, testi és lelki okai egyaránt.

A már említett gyerekkori traumáktól kezdve a már kamasz vagy felnőttkorban beszerzett rossz tapasztalatokon keresztül szorongás, önbizalomhiány, testképzavar is állhat a háttérben.

Fizikai okok is előfordulhatnak azonban, például hormonális zavarok, esetleg neurológiai kórképek.

A helyzet megoldása azonban nem lehetetlen, de az otthoni házi feladatként elvégzett (megfelelő, szerető és elfogadó! Partnerrel végzett) gyakorlat csak akkor lehet sikeres, ha szakember segítségével felkutatjuk az okokat, és típusának megfelelően megszüntetjük azt.

Nem lehet eléggé hangsúlyozni azonban, hogy minden szexuális zavar jól kezelhető, és a legsúlyosabb trauma is nagy valószínűséggel enyhíthető, feldolgozható, de ha kell, akkor kell szakember segítségét kérni, szégyenkezés nélkül, minél gyorsabban hogy minden nő teljes, örömökkel és gyönyörrel teli életet élhessen. De lássuk néhány gyönyör-gyilkos okot:

Szex-gyilkos traumák

Bűntudat és megmagyarázhatatlan félelmek kavarognak benned szex közben a gyönyör helyett? Képtelen vagy görcsök nélkül átadni magad párod kényeztetésének?

Lehet itt az ideje, hogy szembenézz gyermekkori traumáiddal.

Szakemberek szerint a legtöbb szexualitással kapcsolatos problémánkat gyerekkorban beszerezzük. Vagyis azt, hogy mennyire lesz felnőttként kielégítő a szexuális életünk, alapvetően meghatározza neveltetésünk és a környezet, amelyben első szexuális tapasztalatainkat nyerjük.

Természetesen az első élményt (jó esetben) minden gyermek önmagának köszönheti, hiszen az egészséges pszichoszexuális fejlődés része saját testének felfedezése. Magyarul, már gyerekként (az óvodáskor előtt) ráébredünk arra, hogy a test simogatása, az intim területek érintése: dörzsölése, ütögetése, az kifejezetten kellemes érzés. Nem mindegy azonban, hogy a szülő hogyan viszonyul gyermeke szirmokat bontogató szexualitásához. A maszturbálás kategorikus-és büntetéshez vagy megszégyenítéshez kötött- tiltása, vagy a kicsi túlzásba vitt önkielégítésének figyelmen kívül hagyása ugyanis hatással lesz a gyermek későbbi szexuális magatartásához.

Amikor szégyen az önérintés

Bár mára sokat változott ezen a területen helyzet, tény, hogy a mai felnőttek jelentős része (a harmincas korosztálytól fölfelé) még úgy nőtt fel, hogy szüleik az önkényeztetés minden formájára lecsaptak. Enyhébb esetben „csak” rászóltak a gyerekre, anélkül, hogy magyarázatot fűztek volna a tiltáshoz, durvább esetben akár büntetéssel való fenyegetés, vagy valódi büntetés is járt azért, ha a gyerek keze tiltott területre tévedt.

Anna 35 éves

„ Anyám szinte utazott arra, hogy rajtakapjon. Ma már tudom, hogy ártatlan játék volt számomra az önkielégítés, de akkor valami borzasztóan szégyellnivaló dolognak állította be az anyám. És minden helyzetben rám üvöltött. Esténként a paplan fölött kellett tartanom a kezem, és jaj volt nekem, ha becsúszott a kezem a lábaim közé. A kéj, a rajtakapástól való félelem és a szégyen szorosan összefonódott. Már férjhez mentem, és az első baba is megszületett, amikor ráébredtem, hogy szakemberhez kell forduljak, ugyanis minden alkalommal, amikor önkielégítést végeztem komoly bűntudatom volt, sőt, amikor a párom érintett meg intim helyen, olyan heves szégyen öntött el, hogy képtelen voltam a csúcsra érni.”

Noémi, 37 éves

„ Egy alkalommal elfelejtettem a fürdőszobában magamra zárni az ajtót, a kádban feküdtem és a zuhanyrózsa segítségével maszturbáltam, mikor a párom rám nyitotta az ajtót. Meglátta persze mi történik, nem tudtam olyan gyorsan elkapni a tust, és szinte hányingerem támadt, annyira szégyelltem a dolgot. Miért? Mert a szüleim szerint az önkielégítés bűn. Amiért büntetés jár. Én például egy alkalommal azért nem mehettem osztálykirándulásra, mert anyám meglátta, hogy játszás közben a bugyimba nyúltam. Csak második osztályos voltam, de soha nem felejtem el, hogy nem értem. Nem értem, miért bűn az, ami ilyen jó érzést okoz nekem.

A párom viszont nagyon okosan kezelte a helyzetet. Nem tett úgy, mintha semmit sem látott volna…. Sőt, bebújt mellém a kádba, hogy együtt fejezzük be a dolgot. Akkor ugyan nem tudtam a csúcsra jutni, még zuhannyal sem, hiszen dolgozott bennem a szégyen, de néhány hónap múlva a párom „megértése” meghozta a gyümölcsét.

Bálint 41 éves

„A mai napig kísért annak az estének az emléke, amikor nagyanyám megfenyegetett. Azt mondta, ha nem hagyom abba a „p…m” markolászását, akkor le fog száradni. Még csak öt éves voltam, és akkor se hittem el neki, de az érzés, hogy valami bűnös dolgot művelek mélyen befészkelte magát a lelkembe. Imádok pornófilmeket nézni, és bár van párom, időnként önkielégítek a látványra. És közben bűntudat gyötör.”

A képmutatás magasiskolája

A szülők egy része természetesen csak saját neveltetése alapján tudta, tudja kezelni a helyzetet, ám nagyon fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy a gyerekek míg egyrészről ismerkednek (és a tiltás ellenére is ismerkedni fognak) a testükkel és saját érzékeikkel, ugyanakkor figyelik a környezetüket, és saját szüleik viselkedését is.

Bár nagy valószínűséggel, azok a szülők, akik tabuként kezelik a szexualitást, az egymás közötti „nyílt” érintéseket is mellőzik, vagyis a gyerekek viszonylag ritkán tapasztalhatják azt, hogy a szülők csókot váltanak egymással, vagy hosszasan, szerelemmel telten megölelik egymást, és a szex minden formája szigorúan zárt ajtók mögött marad. A gyerekek egy idő után azonban tökéletesen tisztában lesznek azzal, hogy minden kendőzés, mellébeszélés, elhallgatás és a számukra felállított tilalomfák ellenére a szülők igenis művelik a szexet. Csókolóznak és szexszelnek. Ebben a felállásban viszont, amikor a szex egyrészről bűn, másrészről ezt a bűnt egyértelműen a szülők is elkövetik (meglehet nagy gyakorisággal), akkor a gyerek gyorsan megállapítja, hogy a szülei képmutatók, valamint elkönyveli magában azt is, hogy a szex bármilyen formája „elkövethető”, ha az titokban marad.

Vagyis éppen a gátlások és görcsök nélküli, egészséges szexualitást nem lesz képes a saját életére lefordítani. A szex szégyennel teli tabuvá és titokká torzul.

Imola, 40 éves

„Nagyon szigorú elvek alapján neveltek. A csúnya szavak kiejtéséért is büntetés járt, és különösen csúnya szónak számított minden olyan kifejezés, ami a testiséggel volt kapcsolatos. A „puni” szó miatt egyszer az öcsém egy egész délután állt a sarokban, egy nyári délután, amikor kinn 40 fok volt, és a Nap órákig tűzött rá. Ezt helyes és méltányos büntetésnek érezte az apám. Az apám, aki nem volt annyira „tisztességes” mégsem, hiszen amikor „megpattant” a titkárnőjével, egy egész halom, rongyosra nyálazott pornóújságot találtunk az íróasztalának addig zárt fiókjában.”

Péter, 39 éves

Apám és anyám hisztérikusan csapott le rám, ha észrevették, hogy a nadrágomban mozog a kezem, persze értettem én, hogy mások előtt nem szabad…. Meg hogy nem lehet majd gyerekem, ha sokáig csinálom ezt…a bátyám azonban, aki öt évvel idősebb volt nálam, és hamarabb felrúgta a szülői korlátokat, csak vigyorgott a szüleink kirohanásán és azt mondta, nyissam ki a fülem…

Így derült ki számomra, hogy bár nekem a saját testem érintését is tiltják, anyámék kifejezetten szeretik a szex-szet: hetente többször szűrődtek át-először furcsának tűnő, aztán már egyértelműen beazonosított- zajok. A buja szex hangjai.

Hogy mit szűrtem le mindebből azon felül, hogy korlátoltak a szüleim? Azt, hogy a szex akkor jó, ha titokban műveli az ember….Ma is azt élvezem igazán, ha tilosban járok… és főleg ha azt „hiszem” hogy valaki kihallgatja, vagy kilesi ahogy önkielégítek, vagy szex-szelek…

…és amikor mindent szabad

A szélsőséges tiltás ellenpontja is okozhat azonban károkat, vagyis ha a szülők akkor sem tesznek lépéseket, amikor azt tapasztalják, a gyerek elsődleges örömforrása a saját teste. Amikor egy óvodás gyerek, játék, vagy mese helyett is az önkielégítést választja. Amikor naponta akár órákon át saját teste kényeztetésével múlatja az időt. Amikor szexuális késztetéseit megtartóztatni képtelenül társaságban, vagy nyilvános helyen is kielégíti, meghökkenést vagy megbotránkozást váltva ki a szemlélőkből.

Az „egészséges korlátokat” fel nem állító szülők azonban nem (vagy nem minden esetben) szexuális nyitottságról tesznek ilyenkor tanúbizonyságot, hiszen a gyerek magatartása egészen másról árulkodik: például nagyfokú érzelmi/fizikai elhanyagolásról, esetleg olyan bántalmazásról, amelynek feszültséget csak így tudja ellensúlyozni.

Anita, 32 éves

„A szüleim mindketten ügyvédek, és állandóan el voltak foglalva az ügyfeleikkel. Hajszolták a pénzt, és egy szavam se lehet, hiszen valóban „jól éltünk”. Csak éppen rám nem volt egy percük sem. Egyik bébiszitter váltotta a másikat, de én senkihez sem kötődtem. Csak lebegtem gyerekként. Azt viszont hamar felfedeztem, hogy a saját testem sok örömet nyújthat. A bébiszitterek nem nagyon tudtak a helyzettel mit kezdeni, anyámék meg ha látták is, hogy „baj” van, nem tettek semmit. Már általános suliba jártam, amikor az egyik pedagógus irányított pszichológushoz. Az sokat javított a helyzeten, de azt gondolom, hogy ennyi megalázó szex-kapcsolaton vagyok túl, ennek köszönhetem. Hogy azt „hiszi” a lelkem, csak így lehet kielégülni. Mértéktelenül habzsolva mindent, ami testiség….”

Enikő, 34 éves

„ Egy fél életen át próbáltam legyűrni a lelkemen az élményeket, hogy a nevelőapám „játszott” velem. És arra biztatott, nyúljak én is magamhoz. Soha nem hatolt be, csak éppen „beavatkozott”. Élvezte a látványt, ahogy megérintem magam. És az érintés jó volt, és egy ideig azt hittem, minden felnőttnek felgyorsul a lélegzete, és csokit ad, „szeretget” ha előtte nyúlok a bugyimba, vagy tárom szét a lábam. Nem is értettem, miért baj ez. Aztán anyám rájött mi történik, és irtózatos botrány tört ki.

A mai napig haragszom rá, hogy akkor nem volt képes segíteni: valahogy engem hibáztatott az egészért. Hogy én „csábítottam” el a pasiját. De csak öt éves voltam….. és ártatlanul ismerkedtem volna a testemmel… hogy miként hatott mindez rám? Képtelen vagyok csábítani… és csak sötétben viselem el a szexet…. Hogy a partnerem ne lásson. A mai napig szégyellem, amit tettem. Amit tettek velem.”

G-pontpánik!

G-pontpánik!

A saját testünk ismeretének hiányára és egyéb önismeret hiányra is utalhat a tény, hogy a nők jelentős része nem leli azt a bizonyos foltocskát, pedig a szexuális zavarok egy része innen is eredeztethető, egyszerűen nem ismerjük a saját testünk működését.

Sokan még ma is azt gondolják, a G-pont az egész egyszerűen a szexualitás területén életre kelt mítosz, egy olyan hiedelem, amellyel a nők egy része szeretné önmagát izgalmasabbá varázsolni párja, vagy partnerei számára, és hogy a G-pont, vagy egészen pontosan a G-folt az nem is létezik.

G-pontpánik!

Nem véletlen a G pont körüli bizonytalanság, hiszen egy olyan apró, a hüvely belső felületén fellelhető területről van szó, amely szabad szemmel láthatatlan, és csak szexuális izgalom megléte esetén lehet kitapintani, behatárolni a jelenlétét. Sok esetben tulajdonképpen létezését éppen a hüvely belső felületén felszikrázó gyönyör jelzi, hogy létezik, míg a hüvelyi orgazmust átélők egy része továbbra sem a G-pont meglétének tulajdonítja a kéj megszületését.

Az ország nagy Szex-tesztjének eredményei ezen a területen is okoztak meglepetést, illetve arra hívja fel a figyelmet, hogy a női orgazmus keresés mellett van még mit tanulni a nőknek, saját anatómiájukat illetően, és leginkább azért, mert a nők mindössze 43%-a válaszolta azt, hogy biztosan és határozottan fellelte a G-pontját, 23% pedig egyértelműen nem –mel válaszolt, a fennmaradó százalék pedig a bizonytalankodók közé tartozik.

Ami elgondolkodtató, hogy a saját G-pontjukat megtaláló, ismerő nők száma egyetlen korosztályban sem magasabb 50%-nál, vagyis a nők fele nem ismeri, így nem vagy csak kevésbé élvezheti testének egyik meghatározó örömközpontját.

Márpedig a G-pont felfedezése és meglelése egyértelműen pozitív hatással van a szexuális életre, olyannyira, hogy akik ismerik, és kihasználják a folt érzékenységét, azok a szex-teszt adatai alapján jóval gyakrabban szexszelnek partnerükkel, mint mindazok, akik még keresik, kételkednek, vagy egyáltalán nem találták meg a foltot. Ez utóbbi csoportokba tartozó hölgyek kéthetente vagy annál is ritkábban közösülnek párjukkal.

A szexuális segédeszközök használata és a G-pont fellelése között is kimutatható összefüggés, ugyanis mindazok, akik ismerik és élvezik az e terület által biztosított örömöket, azok a szexuális játékszerek felé is nyitottabbak, és nagyobb bátorsággal nyúlnak az erotikus örömöket fokozó eszközök után.

Persze a G pont körüli kalandozás egyik fő célja a csúcs egy speciális módjának megrohamozása így nem véletlen, hogy fontos volt kideríteni van e összefüggés a gyönyör elérésének gyakorisága, módja és a G-pont megtalálása között:

Az adatok azt bizonyítják, hogy azoknak a nőknek több mint a fele, akik nem találták meg a G-pontjukat semmilyen orgazmusok nem volt még, esetleg csak a csikló külső ingerlésével jutnak el a csúcsig. És mindössze 35% válaszolta azt, hogy annak ellenére, hogy nem találta meg a bűvös foltot, képes mindkét típusú orgazmusra.

Azok azonban, akik ismerik saját testüket és rátaláltak a belső gyönyör-pontra azok 80%-a képes gyönyörhöz jutni hüvelyen belül, hüvelyen kívül egyaránt, míg a maradék 20% sem marad kéj nélkül, csak vagy az egyik, vagy a másik orgazmust éli át.

Keretbe:

A G folt a hüvely belső, felső oldalán található.

A hüvely hámja nem érzékeny, a hüvelyi orgazmust valójában a csikló idegvégződésének hüvely felőli ingerlése adja. A csikló “belső szárának” hüvely felőli ingerlésének is szokták nevezni.

A lényeg tehát egyszerű: akár körülhatárolható az egyén/nő által, akár nem, a hüvely belső/felső falán azt a részt, mely a helyes pozícióból és megfelelő keresztmetszettel:-) ingerelve a hüvely felőli orgazmus kiváltására alkalmas G foltnak nevezhetjük.

Olykor azonban a szervezet szinte rágörcsöl az aktusra, ezt érdemes szó szerint (is) érteni, de persze a lélek görcsei is okozhatják a szervezet fájdalommal teli válaszát, íme a női szexuális problémák következő fejezete: a vaginizmus, amely heves fájdalommal és a megalázottság érzésével jár s melynek megléte kudarcra ítéli a legígéretesebb erotikus megmozdulást is.

De mi is az a vaginizmus?

A hüvely alsó harmadának kontrollálhatatlan, görcsös összehúzódása, amely megakadályozza a hímvessző behatolását a hüvelybe.

Több fokozata ismert:
1. Enyhe: a beteg képes tampont használni, de a hímvessző behatoláskor heves fájdalmat okoz.
2. Súlyos: nemcsak a szex, de a nőgyógyászati vizsgálat is lehetetlen a hüvely görcsös, szoros zárása miatt.

Típusai:
– Helyzethez kötött: csak akkor lép fel, ha a vaginába be akarnak valamit helyezni vagy vezetni. A görcs azonnal, reflexerűen jelentkezik
– Folyamatos: huzamos ideig fennálló hüvelyszűkület
– Elsődleges: izoláltan jön létre, nincs összefüggés más panasszal
– Másodlagos: a görcs valamilyen korábbi esemény emlékéhez kötődik, fájdalmas közösülés vagy nőgyógyászati beavatkozás, ritkán szülés, de fontos tudni, hogy vaginizmus viszonylag ritkán alakul ki egyetlen trauma hatására, annak megjelenéséhez több negatív esemény vagy folyamat kell

Amikor “csak” a lélek görcsöl


Ma már tudjuk, hogy hibás volt az elképzelés, mely szerint a vaginizmus a kamaszkor fájdalmas vagy ügyetlen behatolási kísérletei miatt alakul ki, ahogy az is, hogy csak azoknál a nőknél lép fel, akik hosszú ideig nem éltek szexuális életet – és éppen a gyönyörrel teli, friss élmény miatt görcsöl be a hüvelyük.

A pszichoszexuális nevelésnek azonban lehet köze a betegséghez, ha a kislány a szüleitől, a környezetétől azt hallotta, hogy a szex piszkos, szégyellnivaló dolog, akkor nagy valószínűség szerint nehezen fogadja el, hogy a hüvelyébe “idegen tárgyat” – illetve péniszt beengedjen. Ha a neveltetésből ered a probléma, akkor a hüvelybe való befogadás, valamint a hüvely környékének érintése is tabu lehet a beteg számára, amelyre azonnal izomgörccsel reagál a teste.

Olykor a beteg helytelen, még a gyermekkorából magával hurcolt szokása a vaginizmus kiváltó oka: ilyen lehet a gyakori vizelet-visszatartás (a szégyen elkerülése miatt, vagy mert nem mer kikérezkedni az óráról). Az alhas izmainak görcsös, hosszú időn keresztül való megfeszítésének lehet köze a hüvelyi mandzsetta görcsös összezárásához. (A hüvelyi mandzsetta a hüvelybejárat környéki kisajkak, nagyajkak és gátizomzat gyűrűszerű izomkötegeit tartalmazza.)

Vagina-terápia

Megoldási módot, terápiát minden esetben személyre szabott módon, a betegség hátterében álló okok ismeretében lehet elrendelni. Fontos tudni, hogy a probléma magától nem fog elmúlni, sőt, minél többször jelentkezik a görcsös fájdalom, annál jobban beépül a reflex, annál hosszabb lesz a gyógyulás felé vezető út, ezért érdemes szégyen és gátlás nélkül már az első hüvelygörcsnél szakemberhez fordulni.
Természetesen előfordulhat, hogy csak egyetlen “rossz” reakcióról volt csupán szó, és a szervezet többé nem produkálja a hüvelygörcsöt. A sorozatos, a szexuális életet lehetetlenné tevő görcsök jelentkezése esetén ugyanakkor nagyon nagy “luxus” arra várni, hogy a görcsök majd maguktól oldódnak.
A szexuálterapeuta a konkrét hüvelylazító gyakorlatok ismertetése mellett relaxálni is megtanítja a “feszülő” szervezetet, hiszen a hüvelygörcs oldásában a teljes test és lélek oldott, harmonikus együttműködésére is szükség van.

Olykor terápiás eszközzé válik a vibrátor és a beteg saját ujja is, hiszen a lazítás-feszítés reflexszerű mozgása helyett a tudatos izommozgatás elsajátítására van szükség. És a feszesség fokozatainak beállításához, a feszesség erejének teszteléséhez szükség lehet eszközökre.

Mi az igazság?

Viccek tárgya volt és jelenleg is az a helyzet, amikor aktus közben, már a hüvelyben lévő péniszre zár rá a hüvely izomzata. A közgondolkodás szerint minden ilyen esetben mentő szállítja el a pórul járt párt. Pedig ez nem igaz. A legtöbb esetben a pénisz merevedésének megszűnésével az kicsúszik a fájdalmas izomgörcsöt produkáló hüvelyből.

És hogy mekkora a fájdalom? Akinek görcsöltek már be valaha a talp vagy az alsó lábszár izmai, az talán el tudja képzelni a fájdalom hevességét. Ráadásul a hüvelyizmok görcsös összehúzódása a néhány perctől kezdve akár hosszú órákra is elhúzódhat.

A szakértő segítség igénybevétele mellett nekünk, nőknek is sokat KELL tenni azért, hogy az orgazmus, a gyönyör bekopogtasson végre azon a bizonyos ajtón.

Van aki a keleti szex-varázslatra esküszik, és hogy a tantra gyógyír lehet minden bajra, ám akadnak olyanok is, akik szerint ki sem kell mozdulni a lakásból, hiszen a megoldás bennünk táncol:

Orgazmus ritmusra?

A tánc ősi energiaáramlás. Ösztönút. Puszta létünkből született varázslatos mozdulatsor, amely zenére és zene nélkül is megtalálja gyönyörű, egyéni ritmusát. És ahogy mindenki saját szíve dobogására tud igazán jól táncolni, ugyanúgy meg tudja találnia azt a mozgásformát is, és azt a ritmust, amely segíti szexuális kiteljesedését….

Nem véletlen, hogy a tánc és szexualitás között mindig is szoros volt kapcsolat. Mert mi a tánc?

Mozdulat.

Táncolni csak az tud, aki képes mozdulatra. A legapróbb, legfinomabb mozdulatból is születhet tánc. Csak a mozdulat mögé lüktetést kell varázsolni. A lüktetés aztán ritmust szül, a ritmus pedig táncot.

És mi a szex?

Mozdulat. Mozdulat és ritmus. Lüktetés. Tánc.

Utánajártunk, hogyan segíti elő a tánc a nő erotikus fejlődését, és ez főleg azok számára lehet izgalmas, akik ritkán vagy nagyon nehezen érnek fel szex közben a csúcsra.

Te képes vagy beindulni?

Táncolni könnyű-hiszen a legtöbb ember a legelső taktus hallatán önkéntelenül megmozdul- , az asztal alatt veri a sarkával a ritmust, bólogat, dobol az ujjaival, vagy egész testével hajlongani kezd. Észre sem veszi, mi történik, annyira természetes számára, hogy a teste „beindul”. Másrészről nehéz, mert akadnak olyanok is akik nem tudják, nem képesek ösztöneiket leoldani neveltetésük pórázáról, és száz csomó akadályozza őket abban, hogy testük belefeledkezzen az egyik legősibb élménybe, a táncba. És persze nem kell szakembernek lenni ahhoz, hogy felfedezzük az összefüggést a tánccal kapcsolatos gátlások, és a szexualitás korlátai között. Ez ugyan nem jelenti azt, hogy aki nem „tud” táncolni, annak feltehetően problémás a szexuális élete, de az biztos, hogy aki képes gátlások nélküli örömmozgásra, az valószínűleg kevesebb korlátba ütközik az erotika terepén is.

Tánc és önelfogadás

Előfordult már hogy táncoltál önmagad kedvére egy tükör előtt? Esetleg mezítelenül, vagy csak egy kis lengében szemlélted már saját magad tánc közben? Tetszett a táncos tükörlány? Esetleg pár másodperces próbálkozás után zavartan, pirulva hagytad abba, mert esetlennek tűnt a látvány, magadat pedig kövérnek (soványnak), formátlannak, csúnyának találtad?

Nos, jó ha tudod, a jó szex, és az orgazmushoz vezető egyik lépések egyike, ha kötöttségek és pirulás nélkül mersz mozogni saját magad előtt. Ha eljutsz odáig, hogy tested bármely pontját – hajolgatás, fordulat közben is – szépnek látod. Ha nem zavar, hogy guggolás közben kicsit gyűrődik a derekad, ha nem zavar, hogy „ugrás” közben megemelkedik, vagy lendül a melled, hogy előrehajolva nyúlik a bőröd, esetleg, hogy bizonyos pozíciókban igenis (ingerlően) nagy a feneked….

A tánc azonban nagy varázsló, és ha eleinte kifejezetten valami egészen vérpezsdítő zenére indítod be magad, és a ruhákat -egyik réteget a másik után- már tánc közben fejted le magadról, eljuthatsz odáig, hogy éppen a tánc hatására „szereted” meg a testedet. A zene, és zenére való mozgás ugyanis kiváló szorongásoldó módszer. Nem véletlenül alkalmazzák terápiás eszközként is, hiszen a zene és a mozgás, hatással van a hormonháztartásra, egészen pontosan elősegíti az endorfin termelődést, vagyis ha sokat táncolsz, a „boldogsághormon” is segíthet elfogadni, megszeretni önmagad. Ez pedig az alapja annak, hogy tested minden pontját önkritika nélkül „ tudd átadni” majd a szexben a partnerednek.

Uralom a test fölött

A tánc mindemellett egyszerre az ösztönök szabad lobogása, másrészről uralom a saját tested felett. Érzéki testtudat és alkalmazkodás. Helyhez. Ritmushoz. A partnerhez.

Ugyanerre a „tudásra” és elemekre van szükséged ahhoz, hogy képes legyél gond nélkül a csúcsra érni. Vagyis nem véletlenül javasolja olyan sok szakirodalom azt, hogy szexuális gond esetén, ha késik vagy sokszor elmarad a kéj, akkor próbálja meg önmagából a nő, tánccal előcsalogatni az erotikus izgalmat, és tánccal nyomon követni, szabályozni, irányítani a folyamatot.

Emma, 34 éves, könyvkötő

„Már nyolc éve éltem a párommal és szültem két kislányt is. Boldogok lehettünk volna, de nem voltunk azok, én ugyanis a párommal képtelen voltam eljutni a csúcsra. Egyedül is nehezen sikerült, és ha önkielégítést végeztem, akkor azt szigorúan sötét szobában, paplan alatt, vibrátorral tettem. És néha sírtam. Hogy ez nekem csak így sikerül.

Aztán egy alkalommal valami hülye magazinban, egy ostobának tűnő tanmesére bukkantam, mely szerint egy alkalommal az egyszeri nő, elment a bölcshöz, és tanácsot kért tőle, mert bár száz férfival is hált már, soha nem ért fel a csúcsra. A bölcs azonban részletekbe menő útmutatás helyett csak annyit mondott: „menj haza, szorítsd a lábad közé a legszebb, legbársonyosabb párnáját a házadnak és táncolj.” Csak legyintettem rá, hogy mekkora ostobaság. De egy reggel, a sokadik kudarcos szex után, amikor egyedül maradtam és a gyerekek sem voltak otthon, meztelenre vetkőztem, a párom kispárnáját a combjaim közé szorítottam, lágy zenét kapcsoltam és ringatózni kezdtem. Először nem éreztem szinte semmit, de minél erősebb lett a ritmus és én minél hevesebb mozdulatokat tettem, egyszerre érezni kezdtem a párna varrásait, a gyűrődéseket, az apró gombokat és a súrlódást. És a férjem semmi mással össze nem téveszthető illatát. Állva, remegő lábakkal, a hálószobai tükör előtt született az első olyan gyönyör, amelyet szabadon, szégyen nélkül vállalt a testem. Szóval azóta hetente többször is táncolok…. Nem csak a magam örömére.”

Viktor, 45 éves, grafikus

„Nagyon szeretem a párom, aki első látásra igazi vadmacskának tűnt. Apró kis szex-istennőnek, akinek szemlátomást nincsenek gondjai az erotikával. Hát voltak, ugyanis Ildi szabadszájúsággal és kidobott mellekkel leplezte, hogy valójában nehezen oldódik fel ezen a területen. Több olyan együttlét után, amikor az én kicsi párom hangos kiabálással játszotta el nem létező orgazmusát, nagyon finoman rákérdeztem a dologra. És elmondtam neki, hogy bár nem vagyunk régóta együtt, én azt hiszem, vele akarom leélni az életem. De ehhez őszintének kell(lene) lennie, mert nem én, ő akar majd kiszállni a dologból, ha nem tudom eljuttatni a csúcsra. Mert azt fogja hinni, hogy mással majd jobb lesz, pedig nem, hiszen neki saját magának kell megtapasztalnia, mitől akad el a lélegzete. Sírt. És szégyellte, hogy „rajtakaptam”, hogy a pompás kéjszínjátékot nem dobhatja be többé…. De velem akart maradni, így tanulni kezdtünk. Valahol azt olvastam, hogy a tánc segíti a görcsök oldását, így esténként táncolni kezdtünk, otthon, csak úgy…. A neten kerestem tüzes számokat, és klasszul egymásra hangolódtunk. És egy alkalommal, egy kifejezetten vad latin zenére, a combjai közé fúródott térdemen éreztem meg először az igazi lüktetést. Igen, Ildi tánc közben ért fel először a csúcsra.”

A hastánc az igazi?

Akad, aki kifejezetten a hastáncra esküszik, más egy sima dobszólóra, sőt csak saját talpa dobbantásaira is képes a buja erotika megjelenítésére. Akadnak nők, akik más számára nem hallható, „belső zenére” mozognak és jutnak gyönyörhöz. Ám az biztos, hogy a hastánc a férfiak számára igazi szexi ínyencség, amit már csak azért is érdemes kipróbálni, mert annyira nőies, annyira kifejező, és persze annyi örömet jelenthet táncosnak, szemlélőnek egyránt.

Bálint 34 éves, földrajz tanár

„ Egy Balaton parti városban láttam először hastánc előadást. A társaság pasi tagjai hangosan vigyorogtak és hujjogattak mellettem, mert a három nő, aki csábtáncot lejtett, finoman szólva is túlsúlyos volt. Én viszont élveztem az előadás minden pillanatát, mert mindhárman, gömbölydedségük ellenére, megdöbbentő ügyességgel mozogtak a zene ritmusára. És irigykedtem a pasijaikra, nem is a nők mozgása miatt, hanem mert biztos vagyok benne, hogy aki így meri vállalni a testét, a mozdulatait, esendőségében is áradó nőiességét, azoknak a pasiknak egy csoda lehet az ágyban az a csaj. Az én feleségem még egy szórakozóhelyen, nyakig felöltözve se mer táncolni.. mert hogy ügyetlen….. szóval én aztán tátottam a számat….”

Öt szexi ok, amiért érdemes ritmust keresni

  • Együttműködés, összehangolódás: a tánc során „megtanulod” a másik testét is érezni. A legfinomabb rezdüléséből, a lábfeje mozdulásából is olvashatsz majd… így a megfelelő időben leszel képes reagálni.
  • Hajlékony leszel, izmos és kitartó. Mindháromra szükséged lehet egy hosszú, izgalmas pozíciókat is bevállaló menet során.
  • A tánc során megtanulsz arra koncentrálni, amit éppen csinálsz… ez sokszor nehéz feladat egy nőnek, „fejben” is az erotika területén maradni.
  • Az érintések hosszát, erejét is megtapasztalhatod, vagyis zenére találod meg közös ritmusát az ölelésnek.
  • A tánc az egyik leghitelesebb módja az önkifejezésnek. Magad adod, magad adhatod szégyen nélkül.
  • A tánc kommunikáció: szavak nélkül is jelezheted, mit szeretnél. Menyire vadul és mikor….

A szexuális vágy hiánya vagy elvesztése

$
0
0

F52.0 A szexuális vágy hiánya vagy elvesztése

A diagnózis felállításához szükséges kritériumok:

A szexuális vágy elvesztése az elsődleges probléma, ami nem másodlagosan alakul ki más szexuális nehézség következtében, mint merevedési zavar vagy dyspareunia után. Idetartozik: frigiditás; csökkent szexuális vágy (zavar).

Hipoaktív szexuális vágy zavar

A.  A szexuális aktivitásra való vágy és a szexuális fantáziák tartós vagy ismétlődő deficitje vagy hiánya. A deficit megítélése a klinikus feladata, a személy korát, nemét, életkörülményeit és a szexualitást befolyásoló egyéb tényezőket egyedileg mérlegelve.

B.  A zavar észrevehető szenvedést vagy interperszonális nehézségeket okoz.

C.  A szexuális funkciózavar nem magyarázható jobban más zavarral (kivéve más szexuális diszfunkciót), és nem tulajdonítható kizárólag pszichoaktív szer (pl. visszaélésre alkalmas szer, gyógyszer) közvetlen élettani hatásának vagy általános egészségi állapotnak.

A vágy szakaszának problémájáról beszélünk. A többi szakasz lefutása funkcionális értelemben problémamentes a csökkent vágy esetében, egyébként más zavar jelenlétére kell gyanakodni.

Dyspareunia, fájdalmas közösülés

$
0
0

A dyspareunia, fájdalmas közösülés leírása: A fájdalmas közösülés (görög orvosi kifejezéssel dyspareunia – pareunos: együtt feküdni valakivel) a nemi élet zavarainak egyik, talán leggyakoribb megjelenési formája. Férfiaknál és nõknél is elõforduló zavarról van szó. A dyspareunia diagnózisát akkor használjuk, ha a közösülés fájdalmat okoz. A közösüléskor érzett fájdalom lehet elsõdleges és másodlagos, teljes és helyzettõl függõ. Elsõdleges fájdalomról akkor beszélhetünk, ha a nemi élet kezdetétõl számítva minden alkalomkor fáj a közösülés. Másodlagos a fájdalom, ha az rövidebb-hosszabb ideje tartó zavartalan közösülési gyakorlat után támad. A teljes fájdalmon azt értjük, hogy a közösülés elkezdésétõl a befejezéséig fáj a hímvesszõ jelenléte, míg a helyzettõl függõ fájdalmat bizonyos testhelyzet vagy az új nemi társnak a tapasztalatlansága okozza. A fájdalom jelentkezésének lokalizációja alapján is csoportosítható a dyspareunia. Így két csoportot különíthetünk el, a felszínes (a hüvelybemenet környékén észlelt), illetve a mély (a hüvelyben, mély behatoláskor jelentkezõ) dispareuniát. A dyspareunia, fájdalmas közösülés gyakorisága: Pontos elõfordulási gyakorisága nem ismert, hiszen a panaszok legjelentõsebb hányada rejtve marad. Sok beteg szégyenérzete miatt nem fordul orvoshoz. A dyspareunia, fájdalmas közösülés lehetséges okai: A nemi élet fájdalmassága lelki és testi okokra egyaránt visszavezethetõ. A lelki tényezõk szerepe lényegesen jelentõsebbnek látszik, de pontos adatok ezzel kapcsolatban nem ismertek. A fájdalmas közösülés testi okai lehetnek: a hüvely szûkülete, hüvelygyulladás, gátrepedés vagy gátvarrás utáni hegesedések, kismedencei ciszta, változó korban ösztrogén hiánya miatt kialakuló hüvelyfal-sorvadás. Biológiai ok lehet még az endometriosis, vulvaris vestibulus, medencei trauma, vagyis az olyan elváltozások, amelyek a hüvely szárazságát okozhatják. Megemlíthetõ még a gombás vagy más baktérium okozta fertõzés és a herpesz kiváltó okként. Lelki okok között szerepel a korábban elszenvedett szexuális bántalmazás, párkapcsolati konfliktus (nem szexuális szinten), félelem a közösülés során az énvesztéstõl, bûntudat a szexuális élet miatt, illetve a terhességtõl való félelem. De közösülési fájdalmat idézhet elõ a szülõknek a nemi életrõl vallott elmarasztaló véleménye is. Segítségnyújtás: A fájdalmas közösülés szervi okainak felderítése a nõgyógyászati vizsgálat feladata. A szeméremtest, a hüvely és a méhnyak alapos megtekintése, a kismedence áttapintása, segíthet a szervi okok felismerésében. A szervi elváltozások jelentõs részét mûtétileg lehet orvosolni. A fájdalmas közösülés lelki eredetét, csak és kizárólag alapos és minden részletre kiterjedõ kivizsgálást követõen állíthatjuk fel. Manapság pszichoterápia segítségével igen jó eredmények érhetõek el a gyógyulás terén.


Vaginizmus, hüvelygörcs

$
0
0

A vaginizmus, hüvelygörcs leírása: A szakirodalom legelõször 1909-ben számolt be a vaginizmus (hüvelygörcs) tüneteirõl. A vaginizmus a hüvely alsó harmadának kontrollálhatatlan, görcsös összehúzódása. Tulajdonképpen a gát és a hüvely izmainak, görcsös állapotáról van szó, amely megnehezíti, esetenként lehetetlenné teszi a hímvesszõ hüvelybe jutását. A hüvelygörcsnek különbözõ fokozatai vannak:

  • enyhébb megnyilvánulásakor az érintett nõ még képes felhelyezni magának egy tampont, az intim együttlét viszont már fájdalommal jár.
  • súlyosabb esetekben nem csak a szexuális kontaktus lehetetlen, hanem még a nõgyógyászati vizsgálat is

A vaginizmusnak több fajtája is lehet:

  • szituatív: ez a fajta vaginizmus helyhez kötõdik, ebben az esetben a görcsösség reflexszerûen jelentkezik, amikor valamit be akarnak vezetni a vaginába
  • permanens: itt az összeszûkülés szituációtól független és huzamosabb ideig tart
  • elsõdleges: amikor a probléma izoláltan keletkezik, vagyis nincs összefüggés más testi panaszokkal
  • másodlagos: amikor a vaginizmus valamilyen betegséghez vagy fájdalomhoz kapcsolódóan alakul ki

A vaginizmus, hüvelygörcs gyakorisága: Óvatos becslések szerint manapság a nõk közel tizenhárom százaléka szenved a vaginizmus problémájától, és ez a szám napjainkban egyre emelkedik. A vaginizmus, hüvelygörcs lehetséges okai: Számos oka van a vaginizmus kialakulásának. Ok lehet például, a serdülõ korban szerzett rossz emlékek, ami lehet akár egy gyermekkori testi sérülés élménye vagy tinédzser korban egy kellemetlen, durva nõgyógyászati vizsgálat. Ennek a mintája az agyban tárolódik, és évekkel késõbb, bármilyen közeledés hatására összeszûkül a vagina, pedig már nem is áll fenn az adott probléma. Kiváltó tényezõként megemlíthetõ a gyermekkori szexuális bántalmazás is. A bántalmazás során a gyermek nem mer nemet mondani a felnõttnek, és borzalmas megpróbáltatásokat él át. Idõvel elveszíti a kontrollt saját akarata, érzései, gondolatai felett, ám a test alapvetõ védekezési mechanizmusa továbbra is fennmarad, így görcsök formájában, a test veszi át az irányítást, hogy ily módon is óvja a pszichét. A vaginizmus kiváltó oka lehet a helytelen szexuális nevelés is. Hiszen gyakori egyes családokban, hogy a szülõk a szexualitást fájdalmas és elítélendõ dologként állítják be a gyermekük elõtt. A leggyakrabban elõforduló ok, hogy a nõk, különösen testi fejlõdésük idõszakában hosszabb idõn keresztül, folyamatosan stressz alatt álltak, amitõl feszültté és görcsössé váltak. Egy bizonyos idõ elteltével gyakran tudatosodik az érintettekben, fõleg az elsõdleges vaginizmusnál, hogy voltaképpen nemcsak a medencéjüket, hanem testüket sem tudják ellazítani. A vaginizmus eredhet a közösülés tudat alatti elutasításából. További okok közé tartozik, ha a nõ nem akar nemi életet élni a terhességtõl, a partner irányításától vagy éppen az irányítás elvesztésétõl való félelem miatt. Vaginizmust néha testi betegség, például kismedencei gyulladás, vagy a hüvelynyílás hegesedése (sérülés, szülés, vagy mûtét következtében) is okozhat. Az óvszerben lévõ latex okozta irritáció szintén hüvelygörcsöt eredményezhet. Segítségnyújtás: A probléma sokrétûsége folytán lehetõség van pszichoterápia igénybevételére, de a megterhelõ múltba fordulás helyett érdemesebb a jelen problémájával foglalkozni, azaz az összeszorult vaginális izomzatnál kezdeni a kezelést. Ajánlható csoportterápia a külsõ ösztönzést igénylõknek, ahol a résztvevõk kölcsönösen motiválhatják egymást. A professzionális viselkedésterápia egyik formája a párterápia, ami szintén sikert hozhat. E gyógymód során a párkapcsolat problémái és az egyén gondjai kerülnek a középpontba.

Szexuális averzió, szexuális fóbia

$
0
0

Szexuális averzió ( korábbi nevén szexuális fóbia)A szexuális averzió leírása: A szexuális mûködészavarok közé tartozó szexuális averzió esetén, a szexuális érintkezés lehetõsége okoz olyan mértékû félelmet vagy szorongást, hogy az egyén elkerüli a szexuális kapcsolatot. A nemi vágy csökkenésének súlyos formája a szexuális averzió. Ebben az esetben a nemi vágy az ellentettjébe fordul. A szexuális fantáziák is hiányoznak a beteg életébõl. Ha mégis sor kerül az egyén életében az aktusra, azt élvezi, bár az orgazmusig sokszor képtelen eljutni. A szexuális averzió típusai: – Elsõdleges averzió: kialakulhat szexuális trauma, vagy túlzott konzervatív nevelés eredményeként, de kiválthatja az elsõ szexuális élmény is, amit kellemetlennek, fájónak él meg a nõ – Másodlagos averzió: egy normálisan megélt szexuális életszakasz után következik be valamilyen trauma, fájdalom vagy kapcsolati problémákból adódóan az elkerülõ viselkedés – Idõszakos averzió: akkor beszélünk errõl a típusról, ha csak egy bizonyos partnerrel szemben lép fel az averzió – Állandósult averzió: a probléma tartóssá válásakor beszélünk errõl a típusról A szexuális averzió gyakorisága: Leginkább a nõk érintettek ebben a betegségben, a férfiaknál alacsonyabb arányban fordul elõ. Ez nagyrészt a neveltetésnek köszönhetõ, hiszen a nõket sok esetben szigorúbban nevelték. Kutatások alapján a nõk 20-35 százaléka szenved ettõl a betegségtõl, míg a férfiaknál ez a szám csak 1-15 százalékra esik. Inkább az idõsebb korosztályra tehetõ, mint a fiatalokra. Viszont a férfiak adatai évrõl-évre nõnek. A szexuális averzió lehetséges okai: A szexuális averziónak sokféle oka lehet. A legtöbb esetben lelki gondok állhatnak a háttérben. Okot szolgáltathatnak a stresszes helyzetek, félelem a kudarctól, attól, hogy nem képes teljesíteni az illetõ, de a terhességtõl való rettegés is megölheti a vágyat. A munkahelyi problémákat is ide lehet sorolni, vagy az egyéb párkapcsolati gondokat. A szexuális averzió kialakulhat gyerekkori trauma következtében is, aminek hatására elhidegülhet az ember a szexuális együttlétektõl. Súlyos problémát okozhat, ha az illetõ szexuálisan tapasztalatlan, és ez frusztrálja is õt. Sok párral az is megesik, hogy mások a felek igényei, s ezek találkozásakor van, hogy elvész a vágy. Gyakran elõfordul, hogy az elsõ gyermek születése is kiválthatja a vágy csökkenését. Közrejátszhatnak még a kulturális tényezõk, ilyen például az erõs vallásosság vagy a rossz neveltetés. Biológiai tényezõk is kiválthatnak szexuális averziót. Ebben az esetben meg kell említeni a hormonok szerepét, hiszen magát a szexuális vágyat okozzák. A túl sok és a túl alacsony hormonszint is problémához vezethet. A nõknél a klimax is közrejátszhat a kialakulásban. Akár még a fogamzásgátló is lehet a szexuális averzió oka, hiszen nõi hormont tartalmaz. A gyógyszerek, az alkohol, vagy a kábítószer is csökkenthetik a vágyat. Segítségnyújtás: Mivel számos oka lehet a betegségnek, emiatt több eljárás is alkalmas lehet a gyógyításra, a gyógykezeléstõl kezdve a tanácsadásig és az intenzív pszichoterápiáig. Leginkább a magatartás direkt befolyásolását célzó magatartásterápiák váltak be eddig. Párkapcsolati problémák esetén a kezelés kiegészíthetõ csoport- vagy párterápiával. A szorongásos tünetek sok esetben kezelhetõek gyógyszerekkel.

Viewing all 17 articles
Browse latest View live